PAMUK TİCARETİNDEKİ KORBEY SİSTEMİ NEDİR ?

PAMUK TİCARETİNDEKİ KORBEY SİSTEMİ NEDİR ?

 

Pamuk ticaretinde 1921 yılından beri “korbey” sistemi kullanılıyor. Korbey sisteminde alıcı, satıcı ve aracılar pazarlık ediyor; yazıcıysa konuşulanları kayda geçiyor. Korbey sistemi 20. yüz senenin başlarında Avrupa’da kullanılan bir sistem olup 1921 senesinde İzmir Borsası’nda pamuk ticaretinde kullanılmaya başlanmıştır.

95 senedir İzmir Borsası’nda pamuk alım ve satımında korbey sistemi kullanılıyor. Korbey sisteminde, küçük amfiye benzeyen bir salonda alıcı, satıcı ve aracılar karşılıklı oturarak yüksek sesle pazarlık edip, ürün fiyatı belirliyorlar. Ortada bulunan bir yazıcıysa söylenenleri yazarak kayıt tutuyor.

Fiyatlar Burada Belirleniyor

Müzayede usulü korbey sisteminde; çek, senet gibi belgeler kullanılmadan sözlerle güvence veriliyor. Burada alışveriş tamamlanamasa bile fiyatlar açıklanmış oluyor ve pamuk piyasası bu fiyatlar üstünden şekilleniyor. Dünyada korbey sistemini Türkiye’yle Liverpool Borsası’nın kullandığı, lakin Liverpool Borsası’nın da yakın vakitde teknolojik ortama geçtiği belirtiliyor. İzmir Ticaret Borsası Elektronik Platformu’nda (İZBEP) ise teknolojik sistem ve korbeyi beraber kullanmak için çalışmalar yapıldığı bildiriliyor. Korbeyden vazgeçilemiyor. İZBEP’te elektronik ürün senedi oluşturulduğu ve borsada lisanslı depolarda tutulan pamuk için oluşturulan bu senetlerin işlem göreceği vurgulanıyor.

Korbey sisteminde pamuk için her gün 12.20 ile 12.30 arasında işlem yapılıyor. Borsanın da korbey ile aynı saatlerde işlem göreceği belirtiliyor. Buna ek olarak İzmir Ticaret Borsası Elektronik Platformu’nda işlem gören senetlerin Borsa İstanbul Vadeli İşlem Piyasası’nda da işlem görebilmesi için görüşmelerin devam ettiği bildiriliyor.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.