Pakistan’a 30 Atak helikopteri ihracatı!

Pakistan'a 30 Atak helikopteri ihracatı!

Türkiye’yle Pakistan arasında 30 adet T129 ATAK helikopterinin satışına yönelik imzalar atıldı. Böylece tek seferde en büyük savunma endüstrisi ihracatı gerçekleştirildi.

Savunma Sanayii Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) ile Pakistan Savunma Üretim Bakanlığı arasında devam eden T129 ATAK helikopteri anlaşma görüşmeleri nihai sonuca ulaştı. İki kardeş ülke arasında 30 adet T129 ATAK helikopteri satışına yönelik resmi anlaşma imzalandı. TUSAŞ bu satışın yanı sıra, lojistik, yedek parça, eğitim ve mühimmat manasında geniş bir anlaşma paketi üstünde uzlaşma sağladı.

Zorlayıcı iklim ve coğrafya koşullarına uygun olarak tasarlanmış tasarımı ile T129 ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri, yeni nesil vazife ve silah sistemleri ve sınıfındaki en üstün performans ve manevra özellikleri ile Türk Silahlı Kuvvetleri ve İçişleri Bakanlığı envanterinde kullanılıyor. ATAK, bu özellikleri ile küresel pazarlardaki rekabette en önemli oyuncular arasında yer alıyor.

Pakistan Kara Kuvvetleri tarafından Türkiye ve Pakistan’da kapsamlı testlere tabi tutulan T129 ATAK helikopteri, tüm testleri başarı ile geçerek gereksinimleri karşıladı. ATAK, dünyada kendi sınıfındaki en etkin taarruz helikopteri olma özelliğini de bir kez daha ispat etti.

Bu sözleşme ile Türkiye Cumhuriyeti tarihinin tek seferde yapılan en büyük savunma endüstrisi ihracatı gerçekleştirilmiş oldu.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.