Otomotivden enflasyonla mücadeleye büyük destek

Otomotivden enflasyonla mücadeleye büyük destek

Türk otomotiv sektörü, iç pazarda, üretim ve kısmen ihracatta zor günler geçiriyor. Geçen sene nerede ise 1 milyon adete yaklaşan pazarı, bu daralmanın eşiğinde. Sektör ise bu düşüşe acil tedbir alınmasını bekliyor. Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bilaloğlu ve ODD Genel Koordinatörü Hayri Erce, sektörün gelecek planını çizdi. Özellikle kur ve faiz faktörünün satışları etkilediğine değinen Bilaloğlu, tüketicinin araç almaktan uzaklaştığını ifade etti. Üretim ve ihracatında (adet) gerilediğini kaydeden Bilaloğlu “İhracat yalnızca kur farkından dolayı sayı bazında artış gösterdi. Otomotiv sektörü olmasaydı, ihracatın dış alımı karşılama oranı, daha düşük olabilirdi. Sektörümüzün çok iyi bir potansiyeli var. Bunu iyi kullanmak lazım” şeklinde konuştu. Bu sene ilk 3 ay pozitif başlayan bir ekonomi ve büyümenin sonucu olarak sektörde yüzde 2.17 artış gerçekleştiğini aktaran Bilaloğlu, şu şekilde konuştu: “Ancak döviz kurlarıyla faizlerde meydana gelen volatilite ve artış sonucu ikinci çeyrekte yüzde 20’lik, üçüncü çeyrekteyse yüzde 51’lik daralma gerçekleşti. Seneye de bu görünümün devam edeceğini varsayıyoruz.

Yeni Ekonomi Programı’nda (YEP) da belirtildiği üzere 2019, Türkiye ekonomisinin dengeleneceği bir geçiş yılı olacak. Otomotiv sektörü de Türkiye’nin lokomotif sektörü olarak aynı şekilde etkilenecektir. Türkiye olarak güçlü ekonomimiz, sağlam yönetimimiz ile bu süreci en kısa sürede ve enaz hasarla atlatacağımıza inancımız tamdır. Özellikle açıklanan programlardan YEP ve Enflasyonla Topyekün Mücadele Programlarını çok önemsiyoruz. Bu konuda otomotiv sektörü olarak üzerimize düşen görevleri yerine getireceğiz.” ODD Genel Koordinatörü Hayri Erce, araba sahipliği oranları, yaşlı araç parkı ve iç pazarın potansiyeline dair de bilgi vererek, “Türkiye, araç yaşın baktığımızda binek otomobilde araç parkında yer alan 20 yaş üzerindeki araç sayısının yaklaşık 4.3 milyon adet olduğunu, 16-19 yaş arasında araç sayısının ise yaklaşık 1.5 milyon adet olduğunu, kısaca bir başka değişle yaklaşık yüzde 34’ünün 16 yaş ve üstü olduğunu görüyoruz” şeklinde konuştu. Otomotiv ekosisteminin korunması gerektiğini vurgulayan Erce, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Son yıllarda yaratılan iç pazar, ana ve yan endüstrinin başardığı üretim ve ihracat, bunların da ötesinde tüm sektörün ana oyuncuları ve bağlı sektörleri ile yarattığı isdihdam ülkemiz için çok değerli. Otomotiv, peşinden bir çok sektörü sürüklüyor olması ile da önemli bir konumda. Ülkemizin lokomotif sektörlerinden otomotivin ihtiyacı teşvik programlarının yanı sıra iç pazarı yeniden 1 milyon seviyelerine taşıyacak politikaların geliştirilmesi, güven ortamı ve istikrarın sürdürülebilir kılınmasıdır.”

OTOMOTİV SEKTÖRÜ KUR ARTIŞININ ÇOK GERİSİNDE KALDI

Ali Bilaloğlu, otomotivin bire bir dövize endeksli bir sektör olduğuna işaret ederek “Bu açıdan fiyatlardaki artışa baktığımızda, otomotiv sektörü bunun çok arkasında kaldı. Barem politikası ve vergi dilimi dikkate alındığında, otomotiv sektörünün enflasyonla mücadeleye en büyük destek veren sektörlerden biri olduğunu göreceksiniz” şeklinde konuştu. Bilaloğlu, lüks otomobilde ÖTV ve KDV dahil edildiğinde yüzde 200’ü geçen bir verginin bahis konusu olduğuna işaret ederek “Sektörümüzde bir vergi artışı beklentisi yok” şeklinde konuştu.

İÇ PAZARI GÜÇLÜ OLANIN YERLİ MARKASI BAŞARLI OLUR

ÖTV’nin yeniden güncellendiğine değinen Hayri Erce, hurda teşvikinin de düzenlemesi gerektiğini ifade etti. Erce “Bu konuda bir çalışma olduğu duyduk. Hazır olarak beklemekteyiz” şeklinde konuştu. Türkiye’nin büyümesi ile otomotiv pazarının doğrudan alâkalı olduğunu belirten Erce şu şekilde devam etti: “Vergi sistemini çok yoruyoruz. Bu da yapılan yatırımları zorlaştırıyor. İç pazarı güçlü olan bir ülke, yerli markalarla başarıya ulaşabilir. Eğer iç pazarın büyümesi yönünde bir çalışma yapılırsa bu zaten bizim için başlı başına bir teşvik olur. Böylece yatırımlarda artış gösterir. Türkiye yerli araç satışı konusunda yüzde 35’lik pa ile oldukça güçlü bir grafik çizdi.”

GELECEK YIL 500 BİN ADETLE DENGELENECEK

Sektörün gelecek yılki dinamiklerini değerlendiren Ali Bilaloğlu “Üyelerimizin öngörüsüyle toplam pazar 2019’da, geçmiş 5 senenin ortalamasının altına düşülmesi ile dengelenmeye girilecek. Geçmiş 5 senenin ortalamasına baktığımızda 850 bin civarında bir toplam pazardan bahsediyoruz. Hafif ticari vasıta ile birlikte otomotiv pazarı 450-500 bin seviyeye geldiği zaman bu zaten bir dengelenme demek. 2018 sonunda 600 bin adetler düzeyinde bir pazar gerçekleşecek” şeklinde konuştu.

MAGMA DATA SİSTEMİ GELİYOR

ODD’nin yeni logosu da tanıtıldı. Hayri Erce, derneğin kurumsal kimliğinde yenilenme sürecini başlattıklarını ifade etti. Erce “ODD, 15 senedir sektörel veri çalışmalarını bir veri tabanı üstünden yürütmekteydi. Daha kapsamlı bir veri tabanı altyapısına geçtik. Magma Data adını verdiğimiz yeni veri tabanımızı yaşama geçirdik. Magma Data artık çok daha kapsamlı bir veriye kaynak oluşturacak. Bu sistemle araç fiyatları, kampanyalar, teknik özellikler ve donanım gibi bir çok veriye geçmişe dönük olarak ulaşmak mümkün olacak” açıklamasını yaptı.

 

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.