Otomotiv üretimi ilk beş ayda %2 azaldı

Türkiye’de toplam otomotiv üretimi bu senenin ocak-mayıs döneminde geçen senenin aynı dönemine göre % 2 azalarak 711 bin 999 adet oldu. Söz konusu dönemde araba üretimiyse yüzde 7 azalarak 471 bin 634 adet olarak gerçekleşti.Otomotiv üretimi ilk beş ayda % 2 azaldı

Türkiye’de toplam otomotiv üretimi bu senenin ocak-mayıs döneminde geçen senenin aynı dönemine göre % 2 azalarak 711 bin 999 adet oldu. 

Otomotiv Sanayii Derneği (OSD), 2018 yılı ocak-mayıs dönemine ait üretim, ihracat adetleriyle pazar verilerini açıkladı.

Buna göre, senenin ilk 4 ayında geçen yıla benzer bir performans sergileyen otomotiv endüstrisi, kurdaki artış, ihracat pazarlarında ihraç edilen araç segmentlerinde gözlenen yavaşlama sinyalleri ve iç pazarda ertelenen satınalma kararları çerçevesinde yaşanan durağanlaşma tesiriyle senenin ilk yarısı kapanırken daralma yaşadı.

Türkiye’de toplam otomotiv üretimi bu senenin ocak-mayıs döneminde geçen senenin aynı dönemine göre % 2 azalarak 711 bin 999 adet, araba üretimiyse yüzde 7 azalarak 471 bin 634 adet oldu. Aynı dönemde traktör üretimiyle birlikte toplam üretim 734 bin 610 adet oldu.

2018 yılı başından bu yana üretimde önemli bir artış gösteren ticari araç grubu ise, bu senenin ilk 5 aylık döneminde yükselişine devam etti. Ticari araç grubundaki üretim bu senenin ocak-mayıs döneminde geçen senenin aynı dönemine göre % 9 artarken, hafif ticari araç grubunda yüzde 7, ağır ticari araç grubundaysa yüzde 34 oranında üretim arttı.

İhracat

Bu senenin ocak-mayıs döneminde otomotiv ihracatı, adet bazında % 3 azalırken, araba ihracatındaysa yüzde 8 daralma gerçekleşti. Bu dönemde, toplam otomotiv ihracatı 577 bin 820 adet olarak kaydedilirken, araba ihracatı 392 bin 522 adet seviyesinde gerçekleşti.

Söz konusu dönemde geçen senenin aynı dönemine göre, toplam otomotiv ihracatı paritedeki değişim nedeniyle dolar bazında % 18 artarken, avro bazındaysa yüzde 4 yükseldi.

Bu dönemde toplam otomotiv ihracatı 14,1 milyar dolar olarak gerçekleşirken, araba ihracatı % 10 artarak 5,6 milyar dolar düzeyinde gerçekleşti. Avro bazında araba ihracatıysa yüzde 3 azalarak 4,6 milyar avro oldu.

Pazar

Bu senenin ilk 5 ayında toplam pazar geçen senenin aynı dönemine göre % 4 daralarak 311 bin 566 adet olurken, araba pazarı % 2 daraldı ve 234 bin 645 adet olarak gerçekleşti. Aylık olarak iç pazar sonuçlarına bakıldığındaysa nisan ayında % 5 seviyesinde başlayan araba pazarındaki daralma, mayıs ayında şiddetini artırarak, % 13 seviyesinde gerçekleşti.

2018 yılının ilk 5 ayında geçen senenin ocak-mayıs dönemine göre, ticari araç pazarı % 10 ve hafif ticari araç pazarı % 13 oranında gerilerken ağır ticari araç grubundaysa pazar % 20 arttı. Ağır ticari araç grubundaki bu artış baz tesiri kaynaklı olup, pazar daralması son 3 yılda % 50 seviyesinde gerçekleşti.

Bu senenin ocak-mayıs döneminde araba pazarında dış alımın payı % 67 olarak gerçekleşti. 2018 yılı araba pazarında yerli üretim payının artışının temelinde, son dönemde devreye giren araba projelerinin önemli tesiri olduğu görüldü.

Söz konusu dönemde geçen senenin aynı dönemine göre toplam araba satışları % 2 ve ithal araba satışları % 6 azalırken, yerli araba satışlarıysa yüzde 6 arttı.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.