Otomobil Sahipleri Dikkat ! Yeni Düzenleme Geliyor !

Otomobil Sahipleri Dikkat ! Yeni Düzenleme Geliyor !

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, yurtdışından getirilen ikinci el araçların yeni araç olarak gösterildiğini, bunun için düzenleme yapacaklarını ifade etti.

Tüfenkci, yeni düzenlemeyle araçların yeniden ekonomiye kazandırılmasını maksatladıklarını bildirdi.

40 Bin Aracı Kapsıyor 

Bakan Tüfenkci, şunları ifade etti:

“Gümrükten sıfır araç olarak sokulan lakin ikinci el olduğu belirlenen araçlar eksik bildiriminden dolayı, Gümrük Kanunu’nun 235.maddesi gereği yakalanıyor, gümrüğe çekilip el konuluyordu. Biz yaklaşık 40 bin araç sahibiyle ilgili bir düzenleme yapıyoruz.

İade Yapılacak 

Gümrük Kanunu’nun 235’inci maddesi uyarınca el konularak mülkiyetinin kamuya geçirilmesi kararı verilen kara, deniz ve hava ulaşım araçları ile ilgili olarak bu maddenin yürürlüğe girdiği ayı takip eden altıncı ayın sonuna kadar alakalı gümrük idaresine başvurulması ve taşıtın ilk iktisabından miktarın başvuru tarihinden sonra bir ay içerisinde ödenmesi durumunda el konularak, mülkiyetin kamuya geçirilmesi kararı kaldırılacak. El konulan araçlar sahibine iade edilecek.”

Bu kararın gümrük idaresi tarafından da alakalı mahkemeye bildirileceğini kaydeden Tüfenkci, düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihten önce serbest dolaşıma giriş rejimine tabi tutularak ilk iktisabı gerçekleşmiş kara, deniz ve hava ulaşım araçları ile ilgili olarak da düzenlemeye konu olan kabahatin gümrük idaresince belirlenmesinden önce kendiliğinden bildirilmesi durumuna ilişkin de düzenleme yapıldığını aktardı.

Bakan Tüfenkci, “Bu şu demek, siz bu tip araçları yurt içine sokmuşsanız kendiliğinizden beyanda bulunursanız gümrükleme kıymetinin yüzde yirmisini ödediğinizde aracınızla alakalı bağlama, tahkikat yapılmayacak.” dedi.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.