Nohut Fiyatlarındaki Artış Leblebiyede Yansıdı !

Nohut Fiyatlarındaki Artış Leblebiyede Yansıdı !

‘Zam şampiyonu’ nohut olunca leblebinin de fiyatı yükseldi.

Türkiye genelinde rekolte düşüklüğü sebebiyle nohut fiyatlarının son yılların en yüksek düzeyine çıkması, leblebinin de kilogram fiyatını yüzde 36 arttırdı. 

Çorum leblebisi üreticileri, leblebinin ham maddesi nohudun fiyatındaki artışın arkasından leblebinin kilogram fiyatını yüzde 30 ile 36 arttırmak zorunda kaldı. Daha önce 12 ila 15 lira arasında satılan sarı leblebinin kilogramı yeni zamla 17 ila 19 liraya yükseldi.

En çok tüketilen ballı susamlı ve çikolatalı leblebinin kilogram fiyatı da aynı oranda artarak, 25 ila 30 liradan satılmaya başlandı. Nohut fiyatındaki artışa paralel olarak leblebiye de zam yapmak zorunda kaldıklarını belirten üreticiler, yurttaşlardan anlayış bekliyor.

Kentte 3 kuşaktır leblebi imalatı yapan Fikret Hışıroğlu, AA muhabirine, nohut fiyatında yaşanan artışın leblebi fiyatlarına da büyük ölçüde yansıdığını belirterek, özellikle leblebilik nohuttaki aşırı fiyatlar sebebiyle leblebinin kilogram fiyatına yüzde 36’lık bir artış yapmak zorunda kaldıklarını ifade etti.

Geçen sene nohut hasadı ile üretilen yeni mahsul leblebinin geçen temmuz ayında piyasaya sunulduğunu ifade eden Hışıroğlu, “O dönemde kilogramı 14 liradan satılan sarı leblebi, nohut fiyatlarındaki artış sebebiyle aydan aya zamlanmaya başladı. Leblebinin kilogramı 5-6 ay içinde 14 liradan 19 liraya kadar yükseldi. Aslında şu anda leblebinin kilogram fiyatı 25 lira olmalı lakin biz müşterilerimizi mağdur etmemek maksadıyla kar marjımızı enaz düzeyde tutarak kilogramını 19 liradan satıyoruz.” dedi.

 

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.