Mutfaktaki pahalılığa Devlet freni

Mutfaktaki pahalılığa Devlet freni

Kurulacak yeni hükümetin en önemli gündem maddelerinden birini bazı besin maddelerinin fiyatlarındaki artış oluşturacak. Gıda ve Tarımsal Ürün Piyasaları İzleme ve Değerlendirme Komitesince belirlenen tedbirlerin kalan kısmının senenin ikinci yarısından sonra uygulamaya konulması hedefleniyor. Son dönemde etten fıstığa, patatesten soğana kadar çeşitli besin ürünlerinin fiyatlarında gerçekleşen artış, alakalı tedbirlerin uygulamaya koyulması ile aşıldı. Gıda ve Tarımsal Ürün Piyasaları İzleme ve Değerlendirme Komitesi, ürünün tarladaki üretiminden tüketiciye ulaşmasına kadar geçen tüm süreçlerinde fiyatlarında meydana gelen artışların nedenlerini analiz etti. Bu konuda, başta zayiat oranları ve aracılık ücretleri olmak üzere aşırı fiyatlanmaya yol açan faktörlere yönelik bazı tedbirler alındı. Söz konusu tedbirlerin kalan kısmı da yeni hükümetin kurulması ile yılın ikinci yarısından sonra devreye girecek.

1-Kayıt sistemi kuvvetlendiriliyor

Ekonomi politikaları açısından da yeni hükümetin “yol haritası” olacak AK Parti’nin seçim beyannamesinden yapılan derlemeye göre, komitenin kararları hızla yaşama geçirilecek. Bu kapsamda, tarladan sofraya kadar olan temin zincirine ilişkin kayıt sistemi kuvvetlendirilecek.

2-Fire oranı en aza indirilecek

Yaş meyve-sebze temin zincirinde maddi kayba neden olan fire oranlarını enaza indirmek ve lojistik süreçlerinin genel kalitesini arttırmak maksadıyla soğuk zincir yatırımları desteklenecek.

3-Toptancı halleri etkin çalışacak

Tarım ürünlerinin paketlenmesi, perakende satış noktalarına sevk edilmesi ve sergilenmesi konularında belirlenen uluslar arası standartlara tam uyum sağlanacak. Tedarik zinciri-nin kritik noktalarından biri olan toptancı hallerinin daha etkin çalıştırılması ve modernizasyonuna yönelik kanuni düzenlemeler tamamlanacak.

4-Yeni destek paketi yolda

Lisanslı depoculuk sisteminin yaygınlaşması ve gelişmesi de sağlanacak. Uzun süreli kiralama garantisi kapsamında özel sektöre lisanslı depo yaptırılacak. Bu sene 2,5 milyon ton kapasiteli depo yapımı tamamlanacak. Tarladan mağazalardaki satış ortamına kadar taşıma, depolama ve satış noktalarında soğuk zincir kurulmasının desteklenmesine yönelik paketin de yeni hükümetin kurulmasının arkasından açıklanması bekleniyor.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.