Mühendis blogger, avukat fenomen olursa…

Mühendis blogger, avukat fenomen olursa...

On binlerce takip edeni olan sosyal medya fenomeni bloggerlar artık her sektörde boy gösteriyor. Çoğu insan reklam ya da resmi tanıtımlardan değil de bu kişilerin gezip gördüğü ve resim paylaştığı yerlere akın ediyor. Doktorundan tutun, mühendisine kadar bir çok kişi kalabalık kent yaşamı ve masa başı işlerde çalışmaktan sıkılarak bu alana yönelmiş durumda. Ünlü fenomenlerin küçük bir tanıtımdan aldığı paralar dudak uçuklatırken; takip edeni az olan onlara göre daha az kazanıyor.

HOBİ OLMAKTAN ÇIKTI

Bu kişiler başta turizm sektörü olmak üzere bir çok alanda hareketlilik sağlayarak; ekonomiye de büyük can suyu oluşturuyor. Özellikle Instagram’ın popüleritesini günden güne daha fazla artırması, restoranların sosyal medyada düşük maliyetler ile büyük kitlelere ulaşıp hızlı dönüşüm almasını sağlıyor. Reklam kokulu içeriklerden sıkılan takipçiler ise, yararlı bilgiye direkt ulaşabildikleri bloglara yöneliyorlar. Eskiden Antep’in beyranını ve katmerini, Bursa’nın cantığını ve tahinli pidesini bilen insan sayısı bir elin parmaklarını geçmezdi.

GASTRONOMİYE YARADI

Bu sayade Türkiyede artık gastronomi turizmi ağırlık kazanmaya başladı. Şu anda yemek için yolculuk eden ciddi bir kitle var. Bu da ülke ekonomisi için deniz turizmi dışında yeni bir vizyon demek. Öteki tarafta uzmanlar cephesinde sektörün geleceğinden kaygı edilirken; buna paralel olarak durum dijital reklam ve PR ajanslarının iştahını kabarttı. Durum bu şekilde olunca; konuyu muhataplarına soralım dedik ve bloggerlar ile bir araya geldik. Emrah Akın, üniversiteden mezun olduktan sonra 2011’de blog yazmaya başlamış. Mesleğini bırakıp, bu alana yönelme sebebini “Gezmeyi ve farklı lezzetler keşfetmeyi sevdiğim için yaşadığım her tecrübemi kaleme almaya çalıştım. Uluslararası bir Catering şirketinde Bilgi Teknolojileri uzmanı olarak tam vakitli çalışıyorum” sözleri ile açıklıyor.

2 DOKTOR 7 MÜHENDİSTEN OLUŞAN EKİP

İlk çıkışlarının Facebook’un en popüler olduğu zamanlar olduğuna işaret eden Akın; arkasından Instagram’da ciddi bir kitleye ulaştıklarını belirterek; “Şuanda www.gurmex.com; 2 hekim 7 mühendisten oluşan çekirdek ekibi ve gurme yazarlarıyla birlikte 26’ya çıkan kadrosu ile Türkiye’nin en önemli gurme seyahat sitelerinden biri oldu” diyor. “İnsanlar sürekli restoranlarda bedavaya yemek yediğimizi ve otellerde senenin 365 günü bedavaya gezip tatil yaptığımızı zannediyorlar. Bu iş öyle kolayca şöhreti bulup milyarlar kazanabileceğiniz bir iş değil” diyen Emrah Akın, bu işte yalnızca istikrar ve tutku ile başarıya ulaşabileceğine işaret ediyor.

 

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.