Milyonlarca liralık bir vurgun daha! Keçibank

Milyonlarca liralık bir vurgun daha!  Keçibank

Keçibank isimli organizasyon tarafından mağdur edildiğini belirten 50 kişi 2014 yılından beri hukuk mücadelesi yürütüyor. Maliye Bakanlığı’ndan ayrılan eski Hesap Uzmanı Orhan İyiler, ‘Bize cins keçi diye normal keçi sattılar, sonra da ortadan kayboldular’ diyerek diğer mağdurlarla beraber yaşadıklarını  anlattı.

‘Keçi sözleşmesi’

Suç duyurusu dilekçesine göre İyiler; televizyonda gördüğü reklamlar üstüne ‘Keçibank’ isimli organizasyon ile 2014’te 300 adet, çok süt veren özel ‘Sanaen’ cinsi keçi almak için anlaştı. Sözleşmeye göre alınan bu keçiler gene Keçibank’a kiralanacak ve Keçibank da sütünü alacağı bu keçiler için kira ödeyecekti. 4 yılı kapsayan bu anlaşma uyarınca keçilerin tüm bakımını da Keçibank üstlenecekti. İyiler, 2 ay Keçibank’tan ödeme aldı. Bir süre sonra da ödemeler kesildi. İyiler’e sözleşmede değişiklik yapma teklifi yapıldı. Ancak İyiler bu teklifi kabul etmeyince, Keçibank ihtarname göndererek ‘300 keçinizi 7 gün içerisinde gelip alın, yoksa sorumluluk kabul etmeyiz’ dedi.

Keçibank’ın 26 Eylül’de ilettiği bu ihtarnameden İyiler, yaklaşık bir ay sonra 20 Ekim’de haberdar oldu. İyiler kanıt tespiti için mahkemeye başvurdu. Keçibank’ın avukatı mahkemede 300 keçinin telef olduğunu söyleyerek, teslim edilecek herhangi bir havyanın olmadığını beyan etti. İyiler, bunun üstüne avukatı vasıtası ile suç duyurusunda bulundu. Keçibank sorumluları hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tahkîkat başlattı.

‘Çiftlikbank’ın atası’

Soruşturma devam ederken, Çiftlikbank haberlerini gören İyiler, Gümrük Bakanlığı’na bir yazı yazdı. Yazıda başından geçen vakaları anlatan İyiler yazısında şu ifadeleri kullandı:

‘Adı geçen şirket Ankara merkezli, Afyon Karahisar’ın Bolvadin ilçesinde kiralık arazi üstüne kurduğu keçi çiftliğiyle gazetelere ilan vererek ve bazı televizyon kanallarında mülakat yaparak çok sayıda yatırımcıyı ikna etmiş ve aralarında bulunduğu 50’den fazla yatırımcıyı kandırıp 12 milyondan fazla para ile sırra kadem basmıştır.

Gazete ilanlarında ve TV röportajlarında Keçibank tabirini kullanmış, iştirakçilere 13 binden fazla Saanen cinsi dişi keçi satmış ve yüksek süt verimi vaat ederek yatırımlarını iki sene içinde karşılayacakları yalanını uydurmuştur. Bu yalana hiç bir yetkiliden yalanlama gelmemiş ve vaatlere kanan insanların 12 milyon liradan fazla parasını buharlaştırmışlardır. Tarım İlçe Müdürlüğü kayıtlarında, satılan 13 binden fazla Saanen cinsi keçiye mukabil yalnızca 3 bin 500 hayvanın kaydına rastlanmış ve bu hayvanlardan yalnızca 700 tanesinin Saanen cinsi olduğu ötekilerinin karışık soy ve melez keçiler olduğu, dişi-erkek karışık hayvan popülasyonu oluşturarak çiftliğe gelen yatırımcıları ikna edecek ve kandıracak bir mizansen yarattıkları ve sonra da sırra kadem bastıkları belirlenmiştir. Çiftlikbank örgütünün gerçek mucidi ve fikir babası bu yapıdır. Keçibank örgütünün de bakanlığınız arşivine girmesini ve teşhir edilmesini arz ederim’

‘Cins keçi değil; normal keçi’

 Orhan İyiler de şunları ifade etti:

‘Yaklaşık 50 mağdur tesbit ettim. Bunların içerisinde Mülkiyeli olanlar da var, asker de var, Almanya’dan gurbetçi de var. Bize satılan keçiler de cins keçi değilmiş. Melez ırkları bize özel cins diye satmışlar. İlçe Tarım Müdürlüğü’nün kayıtlarında yaptığım incelemede bunu gördüm. 4 sene önce başlatılan ve halen devam eden soruşturmanın bir an önce tamamlanmasını ve mağduriyetlerimizin giderilmesini bekliyoruz. Çiftlik terk edilmiş durumda. Keçibank sorumlularının nerde olduğunu bilmiyoruz ama giden tüm tebligatların, bilinen adreslerinden geri döndüğünü biliyoruz. Bu organizasyon Çiftlikbank’ın da atası… Soruşturmanın ve sürecin takipçisiyiz…’

 

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.