Milyonlarca çalışanı etkiliyor!

Milyonlarca çalışanı etkiliyor!

BES ilk kez 2017’nin başında başlamıştı. İlk etapta 2017’nin ocak ayında, bin ve üzeri çalışanı olan özel sektör işyerleri sisteme giriş yaptı. Geçen senenin Nisan ayında 250-1000 arası çalışanı olan özel sektör işyerleriyle tüm memurlar BES’e dahil olurken, Temmuz’da da 100-250 arası çalışanı olan şirket çalışanları giriş yaptı.

Yeni Şafak’ın haberine göre, 2017 senesinde toplam sisteme giriş yapan çalışan sayısı 9.1 milyonu geçti. 2018’in başındaysa 50 ile 100 arası çalışanı olan özel sektör işyerleri ve belediyeler, il özel idareleri, KİT’lerdeki memurlar ile beraber 1.3 milyon kişi Şubat ayında BES’e katıldı.

4.5 milyon kişi daha sisteme dahil edilecek

2017’nin ocak ayından bu yana toplam 10.9 milyon çalışan iş verenleri tarafından otomatik BES’e dahil edilirken, çalışanların 6.8 milyonu sistemden ayrıldı. 4.1 milyon kişiyse sistemde kalmayı tercih etti. Böylece bir buçuk yılda çalışanların yüzde 36’sı otomatik BES aracılığıyla tasarruf etmeye başladı.

10-49 arası çalışanı olan 200 bin işyerinde 45 yaş altı çalışan 4.5 milyon kişi temmuz sonu ağustos başı itibarıyla işverenleri tarafından otomatik BES’e dahil edilecek.

Hangi memurdan ne kadar kesinti yapılacak

  8/3 hizmetli 60 TL

  9/1 öğretmen 62 TL

  8/3 pratisyen hekim 64 TL

  3/2 memur 65 TL

Yeni girecekler için otomatik BES rehberi

– Temmuz sonu ağustos başı itibarıyla maaşlardan ilk kesinti yapılacak.

– Her ay maaştan, pirime esas kazancın % 3 oranında kesilip, BES’e aktarılacak.

– Sistemde iş veren katkısı olmayacak.

– Sistemden çıkış serbest olacak, dileyen ertesi gün çıkabileceği gibi ilerleyen aylarda istediği vakit de çıkış yapabilecek.

– İlk 2 ay içerisinde çıkıldığında maaştan yapılan kesintinin tamamı iade edilecek, 2 aydan sonra da çıkış serbest olacak.

– Devlet çalışanın maaşından yapılacak kesintiye her ay % 25 katkı yapacak. Sistemde kalınması durumunda ikinci ayın sonunda devlet 1.000 lira ek katkı daha yapacak.

– Maaşlardan yapılan kesintiler başlangıç fonlarında değerlenecek; isteyen faizli, isteyen faizsiz fon seçebilecek.

İşverene yüklü ceza

Otomatik BES’te, katkı payının çalışanın ücretinden kesilip emeklilik şirketine aktarılması iş verenin sorumluluğunda. İşyerinin çalışanlarını sisteme dahil etmemesi veya eksik dahil etmesi halinde, iş veren kanuni yükümlülüğünü yerine getirmemiş sayılıyor ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nca idari para cezasıyla cezalandırılıyor. Emeklilik Gözetim Merkezi (EGM) iş verenin, çalışandan kestiği yüzde 3’lük kesintiyi emeklilik şirketlerine aktarmamasınıysa tespit edebiliyor ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığıyla Hazine ve Maliye Bakanlığı’na bildiriyor. Çalışanın maaşından kesilen katkı payının ise ücret ödeme gününün takip eden işgünü içerisinde ödenmesi gerekiyor. Ücret ödeme günü iş verenle emeklilik şirketi arasında yapılacak sözleşmede belirlenir. İşveren bu madde uyarınca katkı payını zamanında emeklilik şirketine aktarmaz ya da geç aktarırsa çalışanın birikiminde oluşan parasal kaybından sorumlu oluyor. Ayrıca iş verene her bir ihlal için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nca 100 lira idari para cezası uygulanır. İşveren sisteme girmezse çalışan başına, sisteme girmediği her bir dönem bazında her bir ihlal için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nca 100 lira idari para cezası da uygulanır.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.