Mide bulandıran olay! Yoğurt kovasına büyük tuvaletini yapan aşçı…

Aşçı olarak çalıştığı işyerinin yemekhanesinde yoğurt kovasına büyük tuvaletini yapan işçi, tazminatsız şekilde işten atıldı. Kovulduktan sonra mahkemeye başvuran aşçı, davayı kazandı. Davada son noktayı koyan Yargıtay, insan sağlığını hiçe sayan aşçıyı kusurlu buldu.Haberler: Mide bulandıran vaka! Yoğurt kovasına tuvaletini yapan aşçı...

3. İş Mahkemesi’ne müracaat eden aşçı, iş sözleşmesinin haksız şekilde iş verence feshedildiğini ileri sürerek, kıdem ve ihbar tazminatlarıyla ücret, izin, vergi iadesi, fazla çalışma, hafta ve genel tatil alacaklarını istedi.

Mahkemede savunma yapan işyeri sahibi ise; davacının yemekhaneye yapmış olduğu büyük tuvaletini yoğurt kovası içerisinde dışarı çıkarırken güvenlik görevlisi tarafından saptanıp tutanak tutulması üstüne iş sözleşmesinin feshedildiğini belirtip, davanın reddini talep etti. Mahkeme, davayı kısmen kabül edince çılgına dönen iş veren kararı temyiz etti.

Dava dosyasını yeniden inceleyen Yargıtay, mahkeme kararını bozdu. Yargıtay kararında, “İş Kanunu’nun 25. maddesinde; ahlâk ve iyi niyet kurallarına uymayan haller sıralı ve belirtilen durumlar ile benzerlerinin varlığında iş verenin haklı fesih olanağının olduğu açıklanmıştır. İşverenin güvenini kötüye kullanmak, hırsızlık yapmak, iş verenin meslek sırlarını ortaya atmak gibi doğruluk ve bağlılığa uymayan işçi davranışlarının da iş verene haklı fesih olanağı verdiği ifade edilmiştir.

Somut vakada, mahkemece istifa dilekçesinin baskı altında alındığı gerekçesiyle kıdem ve ihbar tazminatının kabulüne karar verilmiş ise de bir an için iş sözleşmesinin davalı iş veren tarafından feshedildiği kabul edilse bile tuvaletini yoğurt kovasına yaparak yemekhanede çalışan işçinin insan sağlığına aykırı davranışı fesih için haklı neden oluşturmaktadır. Kıdem ve ihbar tazminatının reddine karar verilmesi gerekirken yazılı şekilde karar verilmesi hatalı olup bozmayı gerektirmiştir” denildi. 

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.