Memur ve emekliye enflasyon zammı

Milyonların beklediği son dakika haberine göre Maliye Bakanlığı yaptığı duyuruda “Enflasyon farkı ile birlikte en düşük memur maaşı 3 bin 133 liraya, en düşük memur emekli aylığı 2 bin 149 liraya yükseldi” açıklamasını yaptı.Son dakika: Memur ve emekli'ye enflasyon zammı! İşte sayılar

Maliye Bakanlığınca, enflasyon oranından kaynaklı ilave enflasyon farkı ile birlikte kamu görevlileriyle memur emeklilerinin aylık ve ücretlerinde bu aydan geçerli olmak üzere toplamda yüzde 8,65 artış yapıldığı belirtilerek, “Bu çerçevede aile yardımı ödeneği dahil en düşük memur maaşı 2 bin 893 liradan 3 bin 133 liraya, en düşük memur emekli aylığı bin 978 liradan 2 bin 149 liraya yükselmiştir.” ifadesi kullanıldı.

Bakanlıktan, bu senenin temmuz döneminde kamu görevlileri ve emeklilere yönelik zamlara ilişkin açıklama yapıldı.

Açıklamada, bu sene kamu görevlilerinin mali ve sosyal haklarında yapılan artışların, “Kamu Görevlilerinin Geneline ve Hizmet Kollarına Yönelik Mali ve Sosyal Haklara İlişkin 2018 ve 2019 Yıllarını Kapsayan 4. Dönem Toplu Sözleşme” ile belirlendiği anımsatıldı. Ocak ayından geçerli olmak üzere kamu görevlileri ile memur emeklilerinin tamamının aylık ve ücretlerinde, geçen senenin ikinci altı aylık döneminde gerçekleşen enflasyon oranından kaynaklı verilen enflasyon farkı ile birlikte toplamda yüzde 5,69 artış yapıldığı belirtildi.

Aynı dönemde SSK ve Bağ-Kur emekli aylıklarının da geçen senenin ikinci altı aylık döneminde gerçekleşen enflasyona bağlı olarak yüzde 5,69 arttırıldığına işaret edilen açıklamada, temmuz ayından geçerli olmak üzere kamu görevlileriyle memur emeklilerinin tamamının aylık ve ücretlerinde yüzde 3,5 artış öngörüldüğü bildirildi.

Bu senenin ilk altı aylık döneminde enflasyonun yüzde 9,17 olarak gerçekleştiğine ilgi çekilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Gerçekleşen bu enflasyon oranından kaynaklı ilave enflasyon farkı ile birlikte kamu görevlileriyle memur emeklilerinin aylık ve ücretlerinde temmuz ayından geçerli olmak üzere toplamda yüzde 8,65 oranında artış yapılmıştır. Aynı dönemde SSK ve Bağ-Kur emekli aylıklarındaysa yüzde 9,17 oranında artış sağlanmıştır. Bu çerçevede aile yardımı ödeneği dahil en düşük memur maaşı 2 bin 893 liradan 3 bin 133 liraya, en düşük memur emekli aylığı bin 978 liradan 2 bin 149 liraya yükselmiştir.”

Açıklamada, maaş hesaplamalarına, bölgesel ödemeler, ek ders ücreti, vekalet ücreti, döner sermaye ödemesi ve yabancı dil tazminatı gibi ödemelerin dahil edilmediği, aile ve çocuk yardımı ödeneğinin ise eklendiği belirtildi. Aile yardımı ödeneği hesabında çalışmayan eş ve 2 çocuğun (0-6 yaş grubu ve diğer) da esas alındığı vurgulandı.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.