MB’dan piyasaya faiz ayarı

MB'dan piyasaya faiz ayarı

Piyasaların merakla beklediği faiz toplantısı dün sonuçlandı. Ekonomistlerin en az 300 en çok 700 baz puan artış beklediği Para Kurulu Politikası (PPK), net kararını açıkladı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Türk Lirası’nda yaşanan değer kayıpları ve yüksek enflasyon sebebiyle, siyaset faizinde 6.25 puan artışa gitti. Böylece bir hafta vadeli repo faizi yüzde 17.75’ten yüzde 24’e yükseldi. Aslında fiili faiz ise 19.25 seviyesinde seyrediyordu. Yapılan artış fiili tarafta 425 puan oldu. 625 baz puan yükselen faiz kararı sonrası dolar 6.43 düzeyinden 6.01 düzeyine doğru oldukça hızlı bir düşüş gerçekleştirdi. PPK toplantısı sonrası yapılan açıklama şöyle: Son dönemde açıklanan veriler iktisadi faaliyette dengelenme eğiliminin belirginleştiğine işaret etmektedir. Dış talep gücünü korumakla beraber iç talepteki yavaşlama hızlanmaktadır.

Yakın dönemde enflasyon görünümüne ilişkin gelişmeler fiyat istikrarı açısından önemli tehlikelere işaret etmiştir. Döviz kurundaki hareketlerin de tesiriyle fiyat artışlarının alt kalemler bazında genele yayılan bir özellik gösterdiği ilgi çekmektedir. İç talep koşullarındaki zayıflamaya karşın fiyatlama davranışlarında gözlenen bozulma enflasyon görünümüne dair yukarı yönlü risk oluşturmaya devam etmektedir. Bu çerçevede Kurul, fiyat istikrarını desteklemek maksadıyla güçlü bir parasal sıkılaştırma gerçekleştirilmesine karar vermiştir. Merkez Bankası fiyat istikrarı temel maksadı doğrultusunda elindeki tüm araçları kullanmaya devam edecektir. Enflasyon görünümünde bariz bir iyileşme sağlanana kadar para politikasındaki sıkı duruş kararlılıkla sürdürülecektir. Enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları, para politikası kararlarının tehirli etkileri, maliye politikasının dengelenme sürecine vereceği katkı ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlardaki gelişmeler yakından izlenerek ihtiyaç duyulması durumunda ilave parasal sıkılaştırma yapılabilecektir. Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul’un geleceğe yönelik siyaset duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır.

YATIRIMCIYA ÖNEMLİ BİR MESAJ VERDİ

Forex Araştırma Uzmanı Enver Erkan “Beklenenden daha ‘şahin’ bir siyaset hamlesi gerçekleştiren bir Merkez Bankası görüyoruz. Merkez Bankası’nın faiz kararlarının TRY’ye rekabetçilik kazandırabileceği öngörülebilir. Enflasyona karşı önden yüklemeli bir faiz arttırımı olarak da değerlendirebiliriz, çünkü Eylül ve Ekim aylarında da yüksek gelmesi beklenen aylık enflasyon, senelik enflasyonu %20 bandı üstüne taşıyabilir. Bu bakımdan Türkiye’nin EM piyasaları ile rekabet edebilmesi ve ülkeye kısa vadede döviz girişi sağlanması bakımından reel getirinin arttırılmış olması olumlu… TCMB aynı zamanda, piyasanın beklediği oranın daha üstünde bir faiz artışı yaparak yatırımcıya da mesaj vermiş oldu. Merkez Bankası’nın diğer siyaset araçları olan gecelik borçlanma ve borç verme faizleri, siyaset faizindeki artışla birlikte sırası ile %22.50 ve %25.50 oldu. Geç likidite penceresi faiz oranıysa %27’ye yükselmiş oldu. Merkez Bankası açısından bu sene faizlerin getirildiği seviyeler bakımından bir sıkılaştırma yılı oldu. Enflasyonda süregelen yukarı yönlü tehlikeler ve artan döviz kurlarının bu tehlikeleri arttırması, bunun yanı sıra artan ABD faizlerinin genel olarak EM piyasaları üstünde negatifliği arttırması çerçevesinde bu sıkılaştırma ihtiyacı meydana geldi.

FİNANSAL İSTİKRAR YENİDEN SAĞLANACAK

İstanbul Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Kurulunun (PPK) faiz kararına ilişkin olarak yaptığı açıklamada “Öngörülebilirlik, ekonomimizin ve üretim yaşamımızın olmazsa olmazlarından biridir. Bugüne kadar hep savuna geldiğimiz mali istikrar, biz endüstricilerin üretim sürecinde en fazla ihtiyaç duyduğu öngörülebilirliğe büyük katkı yapar. İşin özü şudur: Finansal istikrar, üretim yaşamında da istikrar demektir. İşte bu açıdan Merkez Bankamızın bugün aldığı kararın, mali istikrarın yeniden tesisine katkı yapacağını ümit ediyoruz.”

İŞ DÜNYASI KARŞI AMA ADIM ANLAMLI

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç “Merkez Bankası, faiz artışıyla piyasaya mecburi aşısını yaptı. Sıradaki karma aşıysa Orta Vadeli Program’dır. Ekonomi yönetimimizin çok kapsamlı bir Orta Vadeli Program hazırladığını biliyoruz. Merkez’in bu hamlesi, reel sektör için asıl manasını OVP hedefleriyle birlikte okunduğunda kazanacaktır” şeklinde konuştu. Avdagiç, şunları ifade etti: “Ekonomide ihtiyaç olan dengeleme süreci başladı. İş dünyası olarak yüksek faizin karşısındayız lakin bugün yapılan artış, piyasalara ihtiyaç duyduğu güveni vermesi açısından kayda değerdir. Anlamlı bir adımdır. Merkez Bankası, bugünkü faiz artışıyla piyasanın önüne geçmiştir. Faiz artışını, ekonomide yeni bir büyüme kompozisyonu ve yeni bir kurallar çıpasının takip edeceğine inanıyoruz. Böylece çok verimli sonuçlar alınacaktır. Ekonomi yönetimini bu yönde içten bir gayret içinde görmek bizleri heyecanlandırıyor.”

SADECE FAİZ HAMLESİ YETMEZ

QNB Finans Yatırım’dan Baş Ekonomist Burak Kanlı, TCMB’nin kavramalardaki bozulmanın önüne geçme hedefinde başarılı olduğuna ilgi çekerek, dolar/TL’nin önümüzdeki dönemde 6 düzeyinin altına inmesini ve kurdaki aşırı hareketlerin ortadan kalkmasını beklediğini ifade etti. Kanlı “Bu karar uzun vadeli faizlerde de bir miktar düşüşe yol açacaktır. Alışılmış düşüncenin tersine, faiz artışının büyümeyi de olumlu yönde etkileyeceğini düşünüyorum. Ancak son dönemde gözlenen bozulmanın yalnızca TCMB’nin hamleleri ile çözülemeyeceğini not etmek isterim” şeklinde konuştu.

AÇIKLAMAYLA KUR 6 LİRAYA KADAR İNDİ

Dolar/TL, TCMB’nin faiz kararıyla 6.40 düzeyinden hızlı bir şekilde düşüşe geçerek 6.0151’e kadar geriledi. Euro/TL de 7.49 seviyelerinden 7,0077’ye düştü. Faiz kararından sonra dolar/TL evvelki kapanışa göre yaklaşık % 3 değer kaybı ile 6.1580 düzeyinde dengelenirken, euro/TL ise yüzde 2.7 azalışla 7.1690’dan işlem gördü. Analistler, TCMB’nin sıkı para politikası duruşuyla döviz kurlarındaki düşüş eğiliminin devam edebileceğini ifade etti. Öte yandan Merkez tesiriyle dolar günü 6.163 liradan, euroysa 7.214’ten kapattı.

FONLAMA YÜZDE 24 FAİZLE HAFTALIK OLACAK

Merkez Bankası gecelik vadede yapılan fonlamayı Cuma gününden sonra haftalık vadede yapılmaya başlayacak. Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada şu şekilde denildi: “Halihazırda gecelik vadede yapılan fonlamanın 14 Eylül 2018 tarihinden sonra haftalık vadede yapılmasına başlanacaktır. Fonlamanın tamamının haftalık vadede yapılması için bir haftalık geçiş süreci öngörülmüş olup teknik detaylar ayrıca duyurulacaktır.” Böylece gecelik vadede yapılan fonlama artık haftalık vadede yapılacak. Politika faizini 6.25 puan arttıran TCMB, böylelikle bankalara % 24 faizle para verecek.

MB ELİNDEN GELENİ YAPTI

Ortadoğu Teknik Üniversitesi İşletme Öğretim Üyesi Dr. Can Pamir, Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK), siyaset faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını 6.25 puan artırarak elinden geleni yaptığını ifade etti. Yaşanan hesaplı sıkıntının yalnızca Merkez Bankası’nın hamleleri ile çözülemeyeceğini söyleyen Pamir, bankacılık sektörü üstündeki yükün azaltılması gerektiğini ifade etti. Bu maksatla bazı kredilerin piyasalara satılmasını öneren Pamir, bankaların, kredi kullandırırken büyük tutarlı güvence mektuplarının yerine sigorta şirketlerinin sigortaladığı projelere finansman sağlayabileceğini ifade etti. Pamir, bu yolla hem maliyetlerin düşeceğini hem de şirketlerin operasyonel kabiliyetlerinin yalnızca maddi varlıklar olarak değil, üçüncü bir göz tarafından değerlendirilmesinin, şirket hakkında daha net bir resim çizeceğini ekledi.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.