Kurum Ve Bankalarda Unutulan Paralar Zamanaşımına Uğruyor !

Kurum Ve Bankalarda Unutulan Paralar Zamanaşımına Uğruyor !

Birçok kişi ve kurum bankalarda parasını unutuyor. Zaman aşımına uğrayacak emanet ve alacakları olanlar arasında; siyasi partiler, site yönetimleri, dernekler, okullar, kooperatifler, festivaller ayrıca savcılıklar bile bulunuyor.

Konu ile ilgili konuşan Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Vahdettin Ertaş, yatırım kurumları tarafından Yatırımcı Tazmin Merkezi’ne (YTM) yapılan bildirimler çerçevesinde, 2017 yılı içinde 38 bin 19 hesabın vakit aşımına uğrayacağını ifade etti.

Bu hesapların toplam büyüklükleri ile ilgili olarak bugün itibarıyla tam bir bilgi vermenin mümkün olmadığını söyleyen Ertaş, çünkü hesaplarda sermaye piyasası aracı da bulunabildiğinden bunların satışı ya da değerlenmesi gerektiğini ifade etti.

‘788 BİN LİRA VAR’

Ertaş, lakin şu an itibarıyla nakit-TL hesabı olup, 2017 yılı içinde vakit aşımına uğrayacak tüzel kişi hesaplarının kıymetinin 3 bin 706 lira, gerçek kişilere ait hesapların toplam kıymetinin ise 788 bin 764 lira olduğunu ifade etti.

Bunlar içinde en büyük değere sahip hesabın tüzel kişilerde 2 bin 322 lira olduğu bilgisini veren Ertaş, bu rakamın gerçek kişilerde 43 bin 577 lira olduğunun altını çizdi.

 

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.