Kredi Kartlarında Faiz İndirimi Yeni Yıldan İtirabaren Uygulanacak !

Kredi Kartlarında Faiz İndirimi Yeni Yıldan İtirabaren Uygulanacak !

 

Ülkemizde kredi kartı kullanan kişi sayısı her geçen sene artıyor. Eylül 2015’de 58 milyon olan Türkiyedeki toplam kredi kartı sayısı bu senenin aynı ayında 59 milyon rakamına yaklaştı. Kullanan sayısı bu kadar fazla olunca, hali ile ödeme zorluğu yaşayan yurttaşlar da olmakta. Bu yurttaşların kredi kartında kalan borçlarına bankaların uyguladığı faiz oranının üst limitine düzenleme geldi.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası kredi kartının yurttaşlarımız açısından bir borçlanma aracı olarak görülmemesi gerektiğine vurgu yaparak, bunun yerine ihtiyaç kredisi kullanmanın halkımızın avantajına olacağının altını çizdi.

Azami Faiz 2,02’den 1,84’e İndirildi!

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada; “1 Ocak 2017’den sonra geçerli olmak üzere kredi kartı işlemlerinde uygulanacak aylık âzâmi akdi faiz oranları; Türk Lirası için yüzde 1,84, yabancı para için yüzde 1,47, aylık âzâmi gecikme faiz oranları Türk Lirası için yüzde 2,34, yabancı para için yüzde 1,97 olarak belirlenmiştir” denildi.

Peki nedir bu akdi faiz oranı? Dönem borcuna asgari ödeme tutarı ya da üzerinde ödeme yapar, lakin ekstre borcu tamamiyle ödenmezse; kalan hesap bakiyesine bu faiz oranı uygulanır. Daha önce aylık yüzde 2,02 olan faiz oranı yeni yılla beraber aylık yüzde 1,84 düzeyine çekilecek.

Dönem borcunun asgari ödeme tutarının altında ödenmesi halinde, sadece asgari ödeme tutarının ödenmeyen kısmına işletilen aylık faiz oranınaysa gecikme faiz oranı denmektedir. Bu oran da 2017 itibariyle aylık yüzde 2,52’den aylık yüzde 2,34’e inmiş olacak.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.