Kredi Kartı Borçları Yapılandırılıyor !

Kredi Kartı Borçları Yapılandırılıyor !

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Aydın, bankalar tarafından yeniden yapılandırılan bireysel kredilere ilişkin açıklama yaptı.

Aydın, geçen senenin ekim-aralık döneminde 562 bin kişinin 2,4 milyar lira kredi kartı borcunun yapılandırıldığını ifade etti. 

Hüseyin Aydın, bankalar tarafından yeniden yapılandırılan bireysel kredilere ilişkin açıklamasında, düzenlemelerin ve olanakların getirdiği esnekliklerin en üst düzeyde kullanılarak borçlarını ödemeye niyetli olan ve ek süreye ihtiyaç duyan müşterilere gerekli rahatlıkların sağlandığını kaydetti. 

Küresel hesaplı ve bölgesel siyasi gelişmelerin de tesiriyle hesaplı faaliyetlerde sık aralıklarla iniş ve çıkışlar yaşanabildiğini belirten Aydın, önlemlerin proaktif bir yaklaşımla ele alınmasının problemlerin çözümüne oldukça önemli katkılar sağlayacağını vurguladı. 

Aydın, bankaların Kredi İşlemlerine İlişkin Yönetmelik’teki değişikliklerin 27 Eylül 2016’da yürürlüğe girdiğini anımsatarak, şunları ifade etti: 

“Yeni düzenleme ile bireysel kredilerin yeniden yapılandırılması daha da kolaylaştı. Üyelerimizden toplanan istatistiklere göre, Ekim-Aralık 2016 döneminde 562 bin kişinin 2,4 milyar TL kredi kartı borcu yapılandırılmıştır. Aynı dönemde 456 bin kişinin ise 6,4 milyar TL tutarındaki tüketici kredisinin yapılandırıldığını görüyoruz. Yeniden yapılandırmalarda vade kredi kartlarında 23, tüketici kredilerindeyse 37 ay olarak gerçekleşti. Düzenlemeden evvelki uygulamada kredi kartı açık kalmak kaydı ile kredi kartı borçlarında yapılandırma 12 ay ile sınırlıydı. Tüketici kredilerindeyse 24 ay vadeyle yapılandırma yapılıyordu.”

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.