Kredi Derecelendirme Kuruluşundan Türkiye İçin Kaygı Dolu Açıklamalar !

Kredi Derecelendirme Kuruluşundan Türkiye İçin Kaygı Dolu Açıklamalar !

Kredi derecelendirme kuruluşu S&P kıdemli direktörü Frank Gill Dubai’deki konuşmasında, “TCMB bir noktada faizleri arttırmak zorunda kalabilir. Türkiye’de Merkez Bankası “yoğun siyasi baskı altında” ifadelerini kullandı.

Gill, Türkiye’nin “Trumpflasyon”un yarattığı riskte ön sıradaki ülkeler arasında bulunduğunu ifade etti.

S&P kıdemli direktörü Gill, Türkiye’de Merkez Bankası “yoğun siyasi baskı altında” olduğunu, Merkez Bankası’nın net döviz rezervlerinin düşük olduğunu ve şirketlerin açık döviz pozisyonlarının bilanço şoku riski taşıdığını belirtirken, özel sektör bilanço şoku olması durumunda, bu gelişmenin yatırımlara zarar vereceğini ifade etti.

Gill, “Trumplasyon ve artan ABD tahvil faizleri ile, Türkiye’nin risk altındaki ülkeler arasında ön sıralarda olduğunu düşünüyoruz” dedi.

Gill, Türkiye’de ödemeler dengesinde seneler sonra ilk kez büyük bir mali hesap açığı görüldüğünü ve “o günden bu yana piyasa koşullarının kötüleştiğini” ifade etti.

Gill, “Sermaye çıkışları gördüğünüzde, bu durum para birimini vuruyor, bu da güveni etkileyecek ve o da büyümeyi etkileyecek” dedi.

Türkiye’de yurt içinde yerleşiklerin artık dolar satmadığını belirten Gill, “çünkü mali ve siyasi istikrar ile alakalı bir çok kaygı var” dedi.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.