Kosgeb Başvurularının Bitiminin Ardından Faizsiz Kredi Ödemelerine Başlandı

Kosgeb Başvurularının Bitiminin Ardından Faizsiz Kredi Ödemelerine Başlandı

Başvuruları 21 Aralık’ta sona eren kredi desteğinin bankalar aracılığıyla ödemelerine bugün başlandığını kaydeden Bakan Özlü, “Faizsiz, 12 ay ödemesiz, geri kalanı 3’er aylık taksitler durumunda ödemeli ve toplam 36 ay vadeli krediye, 244 bin 980 başvuru yapıldı.

Faizsiz krediden, 81 ilden belirlenen 15 bin işletme yararlanacak. Daha çok bir ila 9 personel çalıştıran mikro işletmelerin kullanacağı krediler, Kredi Garanti Fonu aracılığı ile anlaşmalı bankalar (Akbank, Denizbank, QNB Finansbank, Garanti Bankası, Halk Bankası, İş Bankası, Vakıflar Bankası, Yapı ve Kredi Bankası, Ziraat Bankası) tarafından kullandırılıyor. İşletmeler, kredi kullanımı esnasında bankalar tarafından herhangi bir sorun ile karşılaşmaları halinde, bakanlığın ‘ALO 130’ numaralı şikayet hattıyla KOSGEB’e başvurabilirler” dedi.

Kredinin kullandırılmasında ilk olarak her il için Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre il kotasının belirlendiğine ilgi çeken Özlü, “Ardından işletmeler ölçeklerine göre ‘mikro, küçük, orta’ olarak sınıflandırıldı. TÜİK verisine göre il kotasının yüzde 93’ü mikro ölçekli işletmelere, yüzde 6’sı küçük ölçekli işletmelere, yüzde biriyse orta ölçekli işletmelere ayrıldı. İşletmelerin iş birimi sayısı göz önünde bulundurularak yapılan sıralamada bir eşitlik bahis konusu olursa, bilgi beyannamesinde yer alan bilgilere göre satış hasılatı yüksek olan işletmeler lehine sıralama yapıldı. Üretim ve istihdama katkı sağlayan işletmelere öncelik sağlandı. Bu değerlendirmelerin yanı sıra, özellikle Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ya da başka bir terör örgütü ile ilişkisi olup olmadığına dair, başvuruda bulunan işletmeciler hakkında güvenlik soruşturması da yapıldı” şeklinde konuştu.

Birçok girişimci kişiye bu kredi ilaç gibi gelecek. Bu imkanların dahada arttırılması planlanıyor. 

 

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.