Konutta, % 1’in altı için son gün

Konutta, % 1'in altı için son gün

İnşaat sektöründe mayıs ayında başlatılan seferberlik kampanyası 2 gün sonra bitiyor. Faizi yüzde 0.98’e, peşinatı yüzde 5’e düşüren ve konut fiyatlarında % 20 indirim uygulanan kampanya, konut alıcısından gelen yoğun istek üstüne 30 Haziran’a kadar uzatılmıştı. KONUTDER, GYODER ve İNDER’in öncülüğünde 42 firmanın başlattığı kampanyaya 1.5 ayda 100’ü aşkın firma katıldı. Edinilen bilgilere göre, toplam 20 milyar liralık 40 bin konut satıldı.

FAIZLER YÜKSELECEK

120 aylık konut kredisinin faizlerini 11 Mayıs’ta yüzde 1.30’lu seviyelerden yüzde 0.98’e çeken kamu bankaları da bu kampanyayı hafta başında bitirme kararı aldı. Hatta Vakıfbank, geçtiğimiz hafta kampanyaya noktayı koyarak, faizi yüzde 1.51’e çekti. Özel bankaların ise yüzde 2.09 faiz oranı ile işlem yaptıkları öğrenildi. Sektör temsilcileri, konut alacakları bu hafta sonunu kaçırmamaları konusunda uyarıyor. KONUTDER Başkanı Altan Elmas, kampanya boyunca ikinci el de dahil toplam 20 milyar liralık hacim oluştuğunu belirterek, bunun da 40 bin adetlik satışa işaret ettiğini ifade etti. TÜİK’in açıkladığı son sayılara göre inşaat maliyetlerinde nisanda yüzde 2, senelik bazda da yüzde 19.6 artış olduğunu ifade eden Elmas, maliyetteki bu artışın konut fiyatlarına kesinlikle yansıyacağını, kampanya devam ederken tüketicilerin bu fırsatı kesinlikle değerlendirmesi gerektiğini ifade etti.

KONUTA ZAM YOLDA

İNDER Başkanı Nazmi Durbakayım, 24 Haziran seçimlerinin tamamlanması ile piyasalarda belirsizliğin kalktığını, artık piyasaların normale döneceğini ifade etti. Durbakayım, konut kredisi faizlerinin yeniden artışa geçeceğini belirterek, tüketicilere “Son fırsatı kaçırmayın” uyarısında bulundu. GYODER Başkanı Feyzullah Yetgin de konut fiyatlarının üstünde korkunç bir maliyet baskısı olduğunu belirterek, “Bu tarihi fırsat bir kez daha ne vakit gelir bilinmez. Tüketiciler hafta sonunu iyi değerlendirsin. Çünkü artık konut fiyatlarının zamlanması kaçınılmaz” dedi.

RÜZGAR TERSINE DÖNDÜ

İnşaat sektöründeki daralmanın önüne geçmek için atılan adımlar 1 ayda meyvesini verdi. Kamu bankalarının kredi faizini yüzde 0.98’e çekmesi ve gayri menkul sektörünün % 20 indirim kampanyası konut satışlarını 6 ay aradan sonra yeniden arttırdı. Türkiye’de mayısta konut satışı 120 bine yaklaştı. Yılbaşından bu yanaysa konut satışı yarım milyonu aştı. Konut stokunda erime başladı. Mayısta 700 bin konutluk stoktan 55 bini satıldı. İnşaat sektörü, haziran ayında da artış trendinin devam edeceğini öngörüyor.

HÜKÜMET DESTEĞİ BÜYÜK

Daralan konut satışlarına KDV ve tapu harcı indirimleri âdeta can suyu oldu. Ancak en büyük etki başta kamu bankaları olmak üzere bankaların faizi yüzde 0.98’e çekmesi ile görüldü. Mayısta 36 bin 865 konut kredi ile satıldı. Nisanda bu sayı 27 bin 912 düzeyindeydi.

SENETLİ SATIŞ AZALDI

TOPLAMkonut satışları içerisinde ipotekli satışların payı yüzde 30.8 olarak belirlendi. Bu oran, bu senenin en yükseği oldu. Çünkü toplam satışlar içinde ipotekli satışların payı ocakta yüzde 29.6, şubatta 29.1, martta 29.6, nisanda 27.1 düzeyindeydi.

 

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.