Konut faizi indiriminde bugün son gün

Konut faizi indiriminde bugün son gün

Ziraat Bankası öncülüğünde konut sektörünü canlandırmak maksadıyla başlatılan kredi faizlerinde indirim kampanyası için bugün son gün. Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) Başkanı Altan Elmas, faiz oranlarını aylık yüzde 0.98’e çeken bankaların, bu kampanyayı bugün bitireceğini ifade etti. Elmas, pazartesiden sonra faiz oranlarının aylık yüzde 1.30 oranında seyretmesinin beklendiğini ifade etti. İlk olarak Vakıfbank dün faiz oranını yüzde 1.27’ye çıkardı. 10 Mayıs’ta Ziraat Bankası’ndan gelen ilk hamle ile konut kredisi aylık faiz oranları 0.98’e inmişti. Ardından 15 Mayıs’ta müteahhitler de projelerinde aylık yüzde 0.98 faiz oranına ek olarak % 20 indirim kampanyası başlattı.

12 MİLYAR TL’LİK HACİM

Müteahhitlerin başlattığı % 20 indirim kampanyası da 30 Haziran’da bitiyor. Önümüzdeki dönemde bankaların tekrar faizleri psikolojik sınır olan yüzde 1’in altına indirip indirmeyeceği halen net değil. Ancak görülen o ki sektörde biriken stoku eritip konut satışlarını, doğrudan ve dolaylı olarak da ekonomiyi canlandırması beklenen kampanya maksadına ulaştı.

Altan Elmas, bugüne dek 40 bin kişinin saadece kamu bankalarından kredi kullandığını aktardı. Konut kredisi kullananların çektiği kredi tutarıysa ortalama 170-180 bin lira civarında. Altan Elmas, “Vatandaşların ortalama 300 bin liralık ev aldığı görülüyor. Bu da kampanyanın piyasada 12 milyar liralık bir hacim yarattığını ve konut satışlarını yeniden canlandırdığını gösteriyor” dedi.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.