Konteyner limanlarında rekor!

Konteyner limanlarında rekor!

Deniz Ticaret Odası (DTO) İzmir Şubesinden yapılan açıklamaya göre, Türkiye’nin en eski konteyner limanlarından biri olan İzmir Alsancak Limanı’nda senenin ilk 6 ayında 322 bin TEU, Aliağa’daki üç konteyner limanındaysa 442 bin TEU yük istiflendi.

Geçen senenin ocak-haziran döneminde 4 milyon 746 bin TEU olan ülke genelindeki konteynır limanlarında yük istifleme miktarı bu senenin aynı döneminde 5 milyon 446 bin TEU’ya yükselerek rekor kırdı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen DTO İzmir Şube Başkanı Yusuf Öztürk, Türk limanlarında yük hacminin artışının ümit verici olduğunu ifade etti.

Limanları üretim merkezlerine ve iç bölgelere lojistik merkezlerle bağlayarak daha fazla yükün karayollarından denize indirilebileceğine dikkati çeken Öztürk, şunları ifade etti:

“Türk limanları arasında daha kolay nakliyatçılık için düzenlemeler yapılmalıdır.

Milli yüklerin yanı sıra aktarma yüklerini de ülkemize çekebiliriz. Ülkemizin yükünü düşük maliyet ve hızlı şekilde limanlarımıza indirdiğimiz taktirde dünyadaki amansız yarışta Türk endüstricisi ve ihracatçısı bir adım öne geçecektir.

Türkiye, geniş vizyonlu denizcilik politikalarıyla Yeni İpekyolu Projesi başta olmak üzere denizciliğin global rotalarında önemli bir merkez haline gelecektir.”

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.