Kocaeli’de 1 milyon liralık ‘Sarı Öküz’ dolandırıcılığı

Kocaeli'de 1 milyon liralık 'Sarı Öküz' dolandırıcılığı

Nisan ayında yaşlı bir bayan emniyete gelerek, “Benim sarı öküzümü aldılar, paramı ödemediler.Beni dolandırdılar” diye şikayette bulundu. Yaşlı bayanın şikayeti üstüne harekete geçen Kocaeli İl Emniyet Müdürlüğü İl Asayiş Şube Müdürlüğü Yankesicilik ve Dolandırıcılık Büro Amirliği ekipleri, yakın tarihlerde belirlenen ‘dolandırıcılık ve resmi evrakta sahtecilik’ ihbarlarını mercek altına aldı.

Şüphelilerin, webten ya da çevreden bulmuş oldukları hayvanları ve araçları satın almak için kurum adına alış veriş yaptıklarını ifade ettikleri, satın alınacak hayvan ve araçlar için peşin fiyatına pazarlık yaptıkları, parayı banka hesaplarına havale etmek konusunda uzlaştıklarını, lakin saatin geç olması ya da hafta sonu olması sebebiyle ücreti ertesi gün ileteceklerini ifade ettikleri öğrenildi.

Dolandırdıkları kişilerden hayvan ya da araçları aldıktan sonra bazılarını birgün bile geçirmeden üçüncü kişilere sattıkları belirlenen çete üyelerinin, insanların kendilerine inanması için paravan ya da batmak üzere olan şirketler adına çek ve senet verdikleri de belirlendi.

Aynı yöntemle 16 kişinin dolandırıldığını tesbit eden polis, çetenin izine ulaştı. Kimlikleri belirlenen çete üyeleri, Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan alınan emir ile teknik takibe alındı.

Teknik takip sonrasında ‘Sarı Öküz’ adı verilen operasyonla Kocaeli ve Sakarya’da eş vakitli baskınlar yapılarak A.Ç., M.B., A.K., K.S., Ş.K., Y.K., K.M., D.K., T.E., M.A., S.E. ve Ç.K. nezaret altına alındı. Şüphelilerin evlerinde yapılan aramalarda 13 cep telefonu, 2 çek, 2 çek fotokopisi, 2 araç satış sözleşmesi, 1 araç satış protokolü, 2 hayvan pasaportu, 2 kaşe, 1 senet fotokopisi, 3 bıçak, 2 ruhsatsız av tüfeği ve bunlara ait 23 fişek bulunarak, bunlara el konuldu. Baskınlarda şüphelilerin sahtekarlık yolu ile elde ettiği anlaşılan 4 büyük baş hayvan, 1 otomobil, 1 motorsiklet ve 1 karavan bulunarak sahiplerine teslim edildi.

Yapılan çalışmalarda, çete lideri oldukları anlaşılan K.M. ve Ç.K.’nin, çete üyelerine yapılan iş karşılığı para verdiği belirlenirken, çetenin bugüne dek yaklaşık 1 milyon TL’lik vurgun yaptığı öğrenildi. Emniyette işlemleri tamamlanan 12 şüpheli, adliyeye sevk edildi.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.