Kobi’lerin Ülkemizde Ekonomiye Katkısı Nedir ?

Kobi'lerin Ülkemizde Ekonomiye Katkısı Nedir ?

 

Ülkemizde bulunan işletmelerin yüzde 99’unu Kobi’ler oluşturuyor. Bu kadar yüksek bir orana sahip olan Kobi’lerin ekonomiye katkılarıysa azımsanamayacak ölçülere ulaşıyor. Türkiye ihracatlarının yüzde 56’sını Kobi’ler gerçekleştirmektedir. Bunun yanı sıra ülke istihdamının yüzde 75’ini gene Kobi’ler sağlamaktadır. Kobi’lerin kurumsallaşmaya başladığı bu süreçte ülke ekonomisine sağlamış oldukları katkı da paralel olarak artacaktır.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık,  yeni Türkiye’yi endüstri de aktif, teknoloji üretme kapasitesine ulaşmış bu sayede ülkesine ve ekonomisine katkı sağlayan bir ülke olarak görmeyi hedefliyoruz. Bu konudaysa en büyük destekçilerimiz Kobi’ler şeklinde konuştu.

Türkiye Ekonomi Bankası (TEB) Akademi programında konuşan Bakan Fikri Işık, Türkiye Ekonomi Bankasın çok önemli bankalar arasında yer aldığını ifade ederken, TEB ‘in Kobi’lere sağlamış olduğu mali desteklerinin yanı sıra Kobi’lerin kurumsallaşması, markalaşması ve büyümesi içerisinde büyük bir destekçi olduğu vurgusunu yaptı.

Kobi’ler küçük işletme hacimleri sayesinde yapısal olarak daha esnek, yeni durumlara ve kararlara çabuk kanalize olabilen işletmeler olduğunu söyleyen Bakan Işık, bu şartların gelişim, yenilik ve inovasyon için oldukça gerekli olduğunu ifade etti.

Büyük şirketlerin hareket yeteneklerinin sınırlı olması, durumlar ve vakalar karşısında esnek davranamaması dezavantaj oluşturabilirken, Kobi’lerin vakalara ve yeniliklere kolay kanalize olabilen yapısının gelişmekte olan ülke ekonomisi için oldukça büyük ehemmiyet teşkil ettiği konusunda konuşma yapan Bakan Işık, ”Kobi’ler ekonomimizin temel taşlarından bir tanesidir” dedi.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.