Kenya ham petrolü artık ihraç etmeye başladı

Doğu Afrika ülkesi Kenya, tarihinde ilk kez ham petrol ihraç etmeye başladı.Kenya ham petrol ihraç etmeye başladı

Devlet Başkanı Uhuru Kenyatta’nın Turkana eyaletindeki törenle  startını verdiği ülkedeki ham petrol ihracatının ilk transferi gerçekleştirilirken, tankerlerle kıyı kesimine taşınacak petrol buradan dış  ülkelere pazarlacak.

Kenyatta açılışta yaptığı konuşmada,  “Kenya için büyük birgün. Bugün  gerçekleştirilen ham petrol ihracatı ileriye yönelik uzun ve verimli bir  yolculuğun başlangıcı olacak.” şeklinde konuştu.

Hükümetin ülke ekonomisi iyileştirmek maksadıyla bundan sonraki süreçte  petrol ve gaz sektörünün geliştirilmesi yönündeki çalışmalara ağırlık vereceğini  söyleyen Kenyatta, ham petrol üretiminin Kenya’nın diğer ülkelerle olan hesaplı  ve ticari ilişkilerini daha da kuvvetlendireceğini, ülkesindeki büyüme ve yatırım  fırsatlarını arttıracağını ifade etti.

GÜNLÜK 2 İLA 4 BİN VARİL HAM PETROL İHRACATI YAPILACAK

Kenya kendi kuracağı petrol boru hattı tamamlanana kadar ülkenin kuzey  batısındaki Lokichar havzasında çıkartılan günlük 2 bin ila 4 bin varil  arasındaki ham petrolü ilk aşamada kara yolu üstünden özel tasarım edilmiş  kamyonlarla taşıyacak.

Ülkenin kıyı kesimindeki Mombasa limanına taşınacak petrol, buradan  gemilerle Çin ve Hindistan gibi ülkelere ihraç edilecek.

Lokichar-Lamu mevkisinde 2 milyar dolara mal olacak 890 kilometre  uzunluğundaki boru hattının ise 2021 yılının ikinci çeyreğine doğru  tamamlanmasıyla, bu hattan günde 100 bin varil petrol ihracatı yapılması  bekleniyor.

Ülkede ilk kez İngiliz Şirketi Tullow Oil tarafından  2012 senesinde  keşfedilen ham petrol rezervinin 750 milyon varil olduğu  belirtiliyor.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.