11 yıldır hem alabalık yetiştirip hem kendi elektriğini üretiyor

Afyonkarahisar’ın Hocalar ilçesinde oturan Niyazi Çimen (59), dağdan gelen suyun üstüne kurduğu türbinle 11 senedir kendi elektriğini üretiyor. Çimen, aynı suyun önüne yaptığı havuzlardaysa alabalık yetiştiriyor.11 senedir kendi elektriğini üretiyor

Almanya ve İsviçre’de inşaat işçiliği yapan, 2 çocuk babası Niyazi Çimen, 1997 senesinde Türkiye’ye kesin dönüş yaptı. Hocalar ilçesi Çepni köyüne yerleşen Niyazi ve eşi Yıldız Çimen (53), 11 sene önce de köy merkezine 3 kilometre uzaklıktaki Canbaş Tepesi’ne yaptıkları tek odalı evlerinde yaşamaya başladı. 34 senelik evli çift, evlerine elektrik bağlanması için alakalı kuruma başvurdu. Çabalarından sonuç alamayan Niyazi Çimen, kendi elektriğini üretmek için harekete geçti. Canbaş Tepesi’nden dereden akan suyun üstüne bir türbin yerleştiren Çimen, ihtiyacı olan elektriği bu sayede elde etmeyi başardı.

SUYUN BİR BÖLÜMÜ İÇME SUYUNA GİTTİ

İlk vakitlerde ürettiği elektrikle aynı anda 7 ampul, televizyon ve buzdolabı çalıştıran Niyazi Çimen, bölgeye kurulan gölet sebebiyle köyün içme suyu azalınca suyun bir bölümünden feragat etmek zorunda kaldı. Çimen, kullanım hakkı kendisinde olmasına ve açtığı davayı kazanmasına karşın köylünün içme suyu ihtiyacının karşılanması için suyun bir bölümünü verdi. Şimdi suyun saniyede 7.6 litrelik bölümünü köyün içme suyuna veren Çimen, saniyede 5 litre ile de elektrik üretmeye devam ediyor. Su azaldığı için telefonunu şarj edebileceği ve 2 ampul yakabileceği elektrik üreten Çimen, 11 senedir şebeke hattı bağlı olmayan evinde elektrik faturası ödemiyor.

Suyun hız kazanması için varillerden faydalanarak, sistem kurduğunu anlatan Niyazi Çimen, “Suyun hız kazandığı bölgeye büyük bir çark yerleştirdik. Bu çarka bağladığımız düzeneği de elektrik üretimi yapan motora bağladık. Suyun çarpması ile dönen çark, enerji üretiyor” şeklinde konuştu.

‘YAŞANTIMIZI SÜRDÜRÜYORUZ’

Elektrik elde ettiği suyun israf olmaması için de kurduğu havuzlarda balık ürettiğini aktaran Çimen, balık üretim tesisi yapmak için önce fizibilite raporu hazırladığını ardından ÇED raporu aldığını kaydetti. Ruhsatlı olarak balık üretim çiftliği kurduğunu ve alabalık üretmeye başladığını belirten Çimen, “Bölgeye piknik yapmaya gelenler bizlerden balık alıyor. Çevreye zarar vermeden, doğanın içerisinde yaşarken, aynı zamanda sattığımız balıkla yaşantımızı sürdürüyoruz. Yine inşaatlarda çalışarak, para kazanıyorum” dedi.

HER İŞİ BİRLİKTE YAPIYORLAR

Yıldız Çimen de doğanın içerisinde kurdukları hayat alanlarında çok mutlu olduğunu ifade etti. Her işi eşi ile birlikte yaptığını belirten Çimen, “Eşim bazan inşaatlara gidiyor. İnşaatlarda çalışırken, buraya piknik için gelen müşterilere balık pişiriyorum. Balık servisi yapıyorum. Onlar da memnun oluyor” şeklinde konuştu.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.