Karadeniz’de tezgahlarda palamut bereketi

Karadeniz'de tezgahlarda palamut bereketi

 Denizlerde av yasağının sona ermesi ile “vira bismillah” diyen balıkçıların yakaladığı palamutlar tezgahları doldurdu.

Gece boyunca ağlarını denizle buluşturan balıkçılar limanlara palamut ve istavritle döndü. Sabahın erken saatlerinden sonra tezgahları süsleyen palamutlar tezgahlarda satışa sunuldu.

Trabzon’da 60 senedir balık satışı yapan Mustafa Ayata,  yaptığı açıklamada, sezonun açılışı ile palamudun tezgahlardaki yerini aldığını ifade etti.

Hava şartları dolayısı ile Doğu Karadeniz’de çok fazla balık yakalanamadığına işaret eden Ayata, ileriki günlerde balığın bollaşacağını ifade etti.

Kentin Moloz mevkisinde balık satışı yapan Mehmet Can Örseloğluysa bu sezon balığın bol olacağını tahmin ettiklerini belirterek, şunları ifade etti:

“Vatandaşlar da ucuz olduğundan bol bol balık tüketecek. Müşterilerin de pazartesi gününden sonra balığa daha fazla ilgi göstereceğini düşünüyoruz. Vatandaşlar 1 Eylül’de sezonun açılacağını bildikleri için geliyorlar ama haftaya daha fazla müşterinin gelmesini bekliyoruz.”

Ordu

Ordu’da da av yasağının sona ermesi ile denize açılan balıkçıların yakaladıkları balıklar da tezgahları neşelendirdi.

Altınordu ilçesinde yaklaşık 20 senedir balıkçılık yapan Orhan Usta, av yasağının sona ermesinin arkasından balıkçıların Karadeniz’e ilk ağlarını bıraktığını ifade etti.

Sabah saatlerinde limanlara gelen balıkçıların özellikle palamut ve istavrit ile döndüğünü belirten Usta, “Tezgahlarımız yeniden balık çeşitleri ile renklendi. Vatandaşlarımız yeni yakalanan taze balıklara yoğun ilgi gösteriyor.” şeklinde konuştu.

Usta, “Palamudun tanesi 8 ile 10 lirasından satışa sunuluyor. İstavritin kilogramı 10 liradan, çinekop ve barbunun kilogramıysa 20 liradan satılıyor.” şeklinde konuştu.

Ordu Kumbaşı Balıkçılar Kooperatifi Başkanı Şahin Aydın da balık fiyatlarının ilerleyen günlerde daha fazla düşeceğini tahmin ettiklerini belirterek, “Bu sezon özellikle palamut ve istavritin bol olmasını bekliyoruz.” şeklinde konuştu.

Giresun

Giresun’da da tezgahlarda çoğunlukla palamut satışa sunuldu. Vatandaşlar ilk gün palamuda ilgi gösterdi.

Piraziz Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Hamdi Arslan, Kara Deniz’in özellikle batısında iyi oranda palamut yakalandığını ifade etti.

Palamutların tezgahlardaki yerini aldığını ifade eden Arslan, “Şu anda Batı Kara Deniz ve Doğu Kara Deniz’de yakalanan balıklar satışa sunuldu. Tabii tezgahlarda batıdan gelen palamutlar çoğunlukta. Bu durum bir müddet daha devam eder, sonrasındaysa Doğu Kara Deniz’de de palamut bollaşacaktır. Bu sezon palamuttan umutluyuz.” değerlendirmesinde bulundu.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.