“kara elmas” olarak bilinen trüf mantarının kilosu 18 bin lira!

Kalitesine göre kilogram fiyatı 3 bin 500 euroya kadar alıcı bulan trüf mantarını Giresun’un Alucra ilçesinde de yetiştirmek için çalışma başlatıldı.Dünyada “kara elmas” olarak bilinen trüf mantarının kilosu 18 bin lira!

Dünyada “kara elmas” olarak bilinen ve kalitesine göre 3 bin 500 euroya (18 bin 420 lira) kadar alıcı bulan trüf mantarını Giresun’un Alucra ilçesinde de yetiştirmek için çalışma başlatıldı. Toprak altında yetiştiği için Türkiyede pek fazla tanınmayan lakin dünyada besin ve kozmetik pazarlarında binlerce avroya kadar alıcı bulan trüf mantarının ilçe ekonomisine kazandırılması düşünülüyor.

Alucra ilçesine bağlı Bölükçam Orman İşletme Şefliğince ilçe ekonomisine katkı sağlamak maksadıyla Topçam mevkiinde 2 hektar araziye trüf mantarı aşılandı.

Giresun’un Alucra ve Çamoluk ilçe sınırlarında varlığını tesbit ettiklerini belirten Alucra Bölükçam Orman İşletme Şefi Fatih Çöpoğlu, trüf mantarının çok kıymetli bir ihraç ürünü olmakla beraber lezzetli bir yemeklik mantar türü olduğunu ifade etti. Alucra ilçesinde 2 hektar araziye trüf mantarı aşılanmış olan meşe fidanlarının toprakla buluşturulduğunu sözlerine ekleyen Çöpoğlu “Protein kıymeti etten daha yüksek olan ve az bulunan trüf mantarının hesaplı değeri oldukça yüksek bir odun dışı orman ürünüdür, şayet planlandığı şekilde yetiştirilebilir ve Alucra ilçe halkı tarafından yeterince korunup sahiplenilirse civar halkı için bacasız fabrika halinde olacaktır. Maddi kazancı oldukça yüksek olan bu mantar çeşidi için Alucra arazileri oldukça müsait olup, ilçede yaşayanlar için önemli bir kazanç kaynağı olacaktır” dedi.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.