Kamuya Ait Olan Sosyal Tesise Giriş Ücretleri Belli Oldu

Kamuya Ait Olan Sosyal Tesise Giriş Ücretleri Belli Oldu

Kamuya ait olan sosyal tesislerden faydalanmayı isteyenlerin ödeyecek olduğu asgari ücret düzeyleri resmi bir şekilde belirlendi.

Maliye Bakanlığının Kamu Sosyal Tesislerine İlişkin Tebliği, Resmi Gazete’de yayımlandı. 

Tebliğ ile merkezi yönetim kapsamındaki kamu idareleri, döner  sermayeli kuruluşlar, kamu iktisadi teşebbüsleri, kamu bankaları ile diğer kamu  kurum ve kurumlarının tasarrufunda bulunan eğitim ve istirahat etme tesisi,  misafirhane, kreş, çocuk bakımevi, spor tesisi ve benzeri sosyal ve destek maksatlı  tesislerden istirahat etme maksadıyla ya da diğer maksatlarla faydalanacaklardan alınacak  yemek, konaklama ve diğer hizmet bedellerinin tesbitinde ve elde edilen  gelirlerin kullanımında uyulacak usul ve esaslar düzenlendi.

Buna göre, 2017’de kamu kurum ve kurumlarınca işletilen eğitim ve  dinlenme tesislerinden faydalanacak kurum personelinden, tebliğde belirlenen özellikleri taşıyan tesislerde yemek bedeli olarak kişi başına 12-18 lira,  konaklama bedeli olarak da 5-9 lira alınacak.

Konut başına, konut ya da bağımsız bölümde buzdolabı ve televizyon  bulunanlar için günlük en az 3’er lira, klima bulunanlar için de günlük en az 4  lira ilave bedel tahsil edilecek.

Misafirhanelerden faydalanan kurum personelinden kişi başına her gece  için en az 9 lira ödeme alınacak. İdarelerce, verilen hizmetin özelliği,  maliyeti, standardın üstünde olması, odadaki yatak sayısı gibi hususlar dikkate  alınarak daha yüksek konaklama bedeli belirlenebilecek.

Kamu kurum ve kurumlarına ait kreş ve çocuk bakım evlerine kabul  edilecek devlet memurları ile diğer kamu çalışanının her çocuğu için aylık bakım ücreti asgari 165 lira olacak, lakin belirlenen asgari aylık ücretlerin kreş ve çocuk bakımevi hizmetlerinin karşılanmasında yeterli olmadığı durumlarda kurum ve  kuruluşlar, belirlenen ücretin üstünde bedel belirleme yetkisine sahip  bulunacak.

Hamam, sauna ve kaplıcalardan bir saatlik faydalanma karşılığı kişi  başına en az 11 lira ödenecek.

Tebliğ, 1 Şubat’ta yürürlüğe girecek.

 

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.