Kahramanmaraş yemenisi dünyaya açıldı

Geçmişte Kahraman Maraşlıların yoğun olarak kullandığı yemeniler bugünlerde turistik eşya olarak kullanılıyor. Dulkadiroğlu ilçesinde Tarihi Kapalı Çarşı’daki esnaf tarafından hazırlanan yemeniler birbirinden farklı desenlerle üretiliyor.Kahramanmaraş yemenisinin ünü Türkiye sınırlarını aştı

 İşlenmiş deriden hazırlanan yemeniler, 2 gün kalıplarda bekletildikten sonra ustaların becerikli ellerinde hazırlanıyor. 40 ile 100 lira arasında satışı yapılan yemeniler Avrupa ülkelerinin yanı sıra Amerika Birleşik Devletleri’ne de gönderiliyor.

 Yemenicilik mesleğini babasından, babasının da dedesinden öğrendiğini söyleyen yemeni ustası Kadir Köse (65), yurtdışından yemenilere ilginin fazla olduğunu, yılda ortalama 10 bin çift ihraç ettiklerini ifade etti.

 Yemeninin, sağlıklı olmasının yanında ayağa rahatlık sağladığını ifade eden Köse, “Yemeni hakiki deri ve işlenmiş deriden yapılıyor. Koku falan olmaz ve ayağın ısısından şekil alır. Çok rahat bir giyimi vardır. Vücuttaki statik elektriği alır ve sağlık açısından bir numaradır. Dayanıklı bir üründür. Amerika’ya ilettik çok istek görmüş. Hatta 55 dolardan ilettik ve buna değer demişler ve kendileri 120 dolardan satmışlar. Almanya’dan çok istek var. Polonya’dan bir bayan geldi ve aldı. Kendilerden istiyorlarmış yemenileri. Yaklaşık senelik 10 bin çift yemeni ihracatı yapıyoruz. Fiyatlar ise 40 liradan 100 liraya kadar değişiyor” dedi.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.