Kadın ve erkeği mağdur etmeyecek ‘nafaka’ düzenlemesi geliyor

Kadın ve erkeği mağdur etmeyecek 'nafaka' düzenlemesi geliyor

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya,  açıklamalarda bulundu.

Bakan Kaya, toplumda boşanan kadınların en büyük mağduriyetlerinden birini oluşturan nafaka konusunun önümüzdeki dönemde çözülmüş olacağını ifade etti. Bu konuda yeni bir çalışmalarının bulunduğunu açıklayan Kaya, “Kadınların ve erkeklerin mağdur olmayacağı bir sistemi inşallah getiriyoruz. Devlet ihtiyaç sahibi bayanlara destek olacak. Asla ve katiyen hiçbir bayanımızı mağdur etmeyeceğimiz bir uygulamayı yaşama geçireceğiz. İhtiyaç sahibi olan bayanlara desteği devletin vereceği bir çalışmayı Adalet Bakanlığımız ile beraber yapacağız. Önümüzdeki dönem çözüm üretilecek çok da önemli konulardan birisi” dedi.

Son dönemde artan çocuklara yönelik cinsel istismar vakalarıyla ilgili de konuşan Bakan Kaya şunları ifade etti:

Burada en önemli öncelik çocuklarımız korumak. Toplumsal olarak bilgilendirmeyi ,farkındalığı artıracağız. Çocukların ihmal ve istismardan korunmasıyla ilgili bir komisyon kurduk. Kanuni olarak düzenlemelerle alakalı ve koruyucu eylem planlarıyla ilgili sonuçlar çıktı bu komisyondan.

Çocukla alakalı hizmet veren tüm çalışanların da kontrolden geçirilmesi gerekiyor.

Bu konu da özellikle aileler ve çocukların bilgilendirilmesi önemli. Çocuklara özel bölgeleriyle ilgili eğitimler veriyoruz. 2 yaştan sonra her çocuğun bu eğitimden geçirilmeleri ve bilgilendirilmeleri şart. Yüzde 100 her öğretmenin de bu konuda eğitilmesi gerekiyor. Öncelikle koruyacağız. Bir çocuk şayet istismara uğradı ise asla üstünün örtülmesine kimse müsaade etmeyecek. Ailelerin bu konuda bilinçli olup hiçbir şeyden çekinmeden şikayette bulunması lazım. İhmal ve istismarın üstünü kimsenin örtmesine müsaade etmeyeceğiz.

Bu kişiler en ağır cezaları almalı. Bu konuların cezalar üstünden konuşulmasının koruyucu ve farkındalık artıracak çalışmaları gölgelediğini düşünüyorum. Zaten ceza olarak gereken yapılır. Kanuni düzenlemeler şu anda hazırlanıyor ama öncelikli olarak çocuklarımızı korumalıyız.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.