Jeotermalden elektrik üretiminde ilk 4 ay içerisinde % 35 artış

Jeotermal Elektrik Santral Yatırımcıları Derneği (JESDER), bu senenin ilk dört ayında jeotermal elektrik santrallerinden üretilen elektrik miktarının geçen senenin aynı dönemine kıyasla % 35 artarak 2 milyar 259 milyon kilovatsaate ulaştığını bildirdi.Jeotermalden elektrik üretiminde ilk 4 ayda % 35 artış

JESDER’den yapılan açıklamada, yenilenebilir ve yerli bir enerji kaynağı olan jeotermalin elektrik üretimindeki payının arttığı kaydedilerek, Dernek Başkanı Ufuk Şentürk’ün şu ifadelerine yer verildi:

“Jeotermal, yerli ve yenilenebilir bir enerji kaynağı olarak Türkiye’nin kömür ve doğalgaz dış alımı ihtiyacını azalttı. Karbon emisyonu bulunmayan jeotermal, iklim değişikliğine de yol açmıyor. Jeotermal, ayrıca güneş ve rüzgar gibi diğer alternatif kaynaklardan farklı olarak kesintisiz bir kaynak. Bu sayede jeotermal santrallerimiz kesintisiz elektrik üretimi ile Türkiye’nin şebeke kalitesine, dolayısı ile sistem maliyetlerinin düşmesine katkıda da bulunuyor.”

Söz konusu açıklamada, jeotermal santrallerin toplam kurulu gücünün 2017 sonu itibariyle bin 100 megavatın üstüne çıktığı ve 2018 itibariyle da bin 155 megavat olduğu anımsatıldı.

Jeotermal santrallerden üretilen elektrik miktarındaki artışta, kurulu güçteki büyümenin yanı sıra, santrallerin daha verimli çalıştırılmasının da etkili olduğu belirtilen açıklamada, “Yerli, yenilenebilir ve kesintisiz bir enerji kaynağı olan jeotermalin elektrik üretimindeki payı artıyor. Bu senenin ilk dört ayında jeotermal elektrik santrallerinin ürettiği elektrik miktarı geçen senenin aynı dönemine kıyasla % 35 artarak 2 milyar 259 milyon kilovatsaate ulaştı.” ifadeleri kullanıldı.


 

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.