İTO: Ekmekte nimet de maliyet de bölüşülmeli

İTO: Ekmekte nimet de maliyet de bölüşülmeli

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, İstanbul’da ekmek üreticilerinin ekmeğe 34 aydır zam yapmadığını, bu fedakârlığa bakkal ve zincir marketlerin de daha fazla katılmaları gerektiğini belirterek, “Böylece, üreticiyle nimeti de maliyeti de bölüşmeli.” ifadesini kullandı.

Avdagiç, yaptığı yazılı açıklamada, ekmekte dağıtıcının komisyon payının, fiyat 125 kuruş kaldığı sürece 10 kuruşla sınırlandırılması gerektiğini kaydetti.

İstanbul’da ekmek üreticilerinin ekmeğe 34 aydır zam yapmadığını, bu fedakârlığa bakkal ve zincir marketlerin de daha fazla katılmaları gerektiğini aktaran Avdagiç, “Böylece, üreticiyle nimeti de maliyeti de bölüşmeli. Bu fedakârlığın büyük kısmının ekmek üreticilerinde kalması doğru değil. Bakkal ve zincir marketlerin de bu yüke omuz vermeleri gerekir.” ifadelerini kullandı.

 “4 ekmekten 3’ünü bakkal ve marketler satıyor”

Şekib Avdagiç, İstanbul’da 250 gram ekmeğin satış fiyatının 125 kuruş olarak belirlendiğini anımsatarak, şunları ifade etti:

“İstanbul’da her 4 ekmekten 3’ü bakkal ve marketler eli ile satılıyor. Marketler de fırından ekmeği belirli bir indirim oranı ile alıyor. Ticaret Bakanlığımız, bu indirime bir müddet önce % 15 sınırı getirdi ve dağıtıcıların ekmekte üreticiden yüzde 15’ten fazla komisyon isteyemeyeceğini ifade etti. Yüzde 15 iskontonun karşılığı da 19 kuruş civarında. Geldiğimiz noktada ekmek üreticileri un, işçilik ve enerji fiyatlarındaki artışlara karşın büyük bir fedakârlıkla ekmek fiyatlarını arttırmazken, dağıtım için ödedikleri % 15 komisyon oranı yüksek kaldı. Bu noktada bakanlık tarafından yeni bir düzenleme yapılmasının doğru olacağı düşüncesindeyiz.”

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.