İstanbul’da TOKİ başvuruları için son gün 29 Haziran

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından İstanbul Silivri’de dar ve orta gelirli yurttaşlara yönelik satışa sunulan 1356 konutun başvuruları 29 Haziran Cuma günü bitiyor.Son dakika: İstanbul'da TOKİ başvuruları için son gün belli oldu

Başvurularını yapmayan yurttaşların 29 Haziran Cuma gününe kadar müracaatlarını alakalı bankaya yapmaları gerektiğini belirten TOKİ Başkanı Ergün Turan, Silivride satışa sunduğumuz 1356 konutumuzun en düşük konut fiyatı 198 bin lira ve en düşük taksit tutarı 700 liradan başlıyor. Konutlarımıza şu ana kadar yaklaşık 10 bin başvuru yapıldı. Vatandaşlarımız cumaya kadar müracaatlarını yapmaları gerekiyor.  Bu tarihten sonra başvuru alınmayacaktır şeklinde konuştu.

ALT GELİR GRUBUNA YÖNELİK 934 KONUTA 8 BİN 300 BAŞVURU YAPILDI

934 konutun alt gelir grubu, 422 konutun ise orta gelir grubunda bulunan yurttaşlara yönelik satışa sunulduğunu belirten Turan, Amacımız hiç konut sahibi olmayan yurttaşlarımızı ev sahibi yapmaktır. Özellikle dar gelirli yurttaşlarımızın kira öder gibi ev sahibi olabilmelerini istiyoruz. Alt gelir grubuna sunduğumuz 934 konuta 8 bin 300, orta gelir grubuna sunduğumuz 422 konutaysa bin 460 başvuru geldi diye konuştu.

29 Haziran Cuma gününe kadar yapılacak başvurular sonunda 11-12 Temmuz 2018 tarihlerinde Noter huzurunda yapacak kura çekimiyle konut sahibi olacak yurttaşların belirleneceğini söyleyen Turan,  Alt gelir grubunda başvuru yapacak yurttaşlarımız bin lira, orta gelir grubunda başvuru yapacak yurttaşlarımız ise 2 bin lira başvuru bedeli müracaatlarını gerçekleştirebilir. Kura sonucunda konut sahibi olamayan yurttaşlarımıza başvuru bedelleriniyse 18 Temmuz tarihinden sonra iade edeceğiz açıklamasında bulundu.

Alt gelirliye yönelik 2+1 özellikte 934 konutun 198 bin lira ve 961 lira taksit taksit satışa sunulduğunu belirten Turan, orta gelir grubuna yönelik 3+1 özellikte satışa sunulan 422 konutun ise 285 bin lira ve 1.958 lira taksit taksit satışa sunulduğunu kaydetti.

EMEKLİLERE YÜZDE 25 KONTENJAN AYRILDI

Turan, ayrıca emekli yurttaşlara % 25 kontenjan ayırdıklarını belirterek, alt gelir grubunda satışa sunulan 934 konutun 234 adetinin emekli yurttaşlara verileceğini bildirdi.

TOKİnin artık yatay mimari ve mahalle konseptinde projeler inşa ettiğine vurgu yapan Turan, Silivride satışa sunulan 1356 konutun bu konseptle inşa edileceğini ifade etti.

Mahalle konseptiyle farklı gelir gruplarından insanların bir araya geldiğini; dükkânların, bisiklet yollarının, spor alanlarının, meydanların olduğu yeni hayat alanlarının ortaya çıktığını belirten Turan, Silivri projelerimiz içerisinden cadde geçen, çevresinde tek katlı dükkânların, bisiklet yollarının, spor alanlarının, caminin ve çarşının olduğu; büyük bir meydana açılan, meydanda kafe ve restoranların bulunduğu bir mahalle konsepti yer alıyor dedi.  

BAŞVURU ŞARTLARI

Satışa sunulan konutlara başvuru yapacak yurttaşların hiç konut sahibi olmaması gerektiğini vurgulayan Turan, “Başvuruda bulunacak kişilerin Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olmaları ve İstanbulda en geç 30.06.2016 tarihinden sonra kesintisiz oturuyor olması gerekiyor. Daha önce TOKİ’den konut satın almamış ya da konut kredisi kullanmamış olması gerekiyor.  Alt gelir grubunda başvuruda bulunacak yurttaşlarımızın hane halkı net gelirinin en çok 4.800 lira olması ve 25 yaşını doldurmuş olması koşulları gerekiyor. Orta gelir grubunda başvuruda  bulunacak yurttaşlarımızın 18 yaşını doldurmuş olması koşulları gerekiyor” şeklinde konuştu.

Turan, başvuru şartlarını sağlayan kişilerin, Türkiye Halk Bankası’nın İstanbul ‘da ki  bütün şubelerine başvurarak yapabileceğini ifade etti. Turan, ayrıca TOKİnin www.toki.gov.tr adresiyle Halk Bankasının İstanbuldaki tüm şubelerinden başvuru koşullarının detaylı olarak temin edilebileceğini ifade etti.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.