İşsizlik Maaşı Hangi Durumda Nasıl Alınır?

İşsizlik Maaşı Hangi Durumda Nasıl Alınır?

İşsizlik maaşı biranda işsiz kalanların imdadına yetişerek belli bir süre hayatlarını daim ettirmelerinde fayda sağlıyor.Tabiki işsizlik maaşınıda almanın bazı şartları var.Örneğin işten kovulmuş olmanız gibi.Son dönemde işsizlik maaşlarında da oldukça iyileştirme yapıldığı gözlendi ve durum böyle olunca da işsizlik maaşı alanların sayısında ciddi artış meydana geldi.

İŞSİZLİK MAAŞI ALMA ŞARTLARI

İşsizlik maaşı almak her ne kadar kolay gibi görünse de onun içerisinde belirlenen bir takım kurallar ve prosedürler vardır. Yani ayrıldığınız iş yerinden sonra işsizlik maaşı almak istiyorsanız bazı kuralları yerine getirmeniz gereklidir. En azından yeni bir iş bulana kadar geçici bir süreliğine işsizlik maaşından faydalanabilir ve bir nebze olsun rahatlayabilirsiniz. İşsizlik maaşı İş-Kur tarafından temin edilmektedir. Bu haberimizde işsizlik maaşı almak için gerekli olan kuralları ve 2016 yılı işsizlik maaşıyla ilgili zam oranlarını sizlerle paylaşacağız.

Öncelikle işsizlik maaşını almanız için, aktif işinizden ayrıldığınızda 30 günlük süre zarfında işsizlik maaşı başvurusu yapmanız gereklidir. Eğer belirtilen sürede işsizlik maaşı başvurusu yapmazsanız işsizlik maaşı alımınız gerçekleşmeyecektir. Önemli olan bir diğer nokta ise, kendi dileğiniz ve isteğiniz doğrultusunda işinizden ayrılırsanız gene işsizlik maaşından faydalanamayacaksınız. Bu sıraladıklarımızın arkasından da işsizlik maaşının alımı için hizmet akdinin feshinden evvelki son 120 gün içerisinde pirim ödeyerek sürekli çalışmış olmak kaydı ile son üç sene içinde enaz 600 gün süreyle işsizlik sigortası pirimi ödemiş olmak zorundasınız.

İŞSİZLİK MAAŞI NE KADAR

2016 senesinde işsizlik maaşı talep etme ve almada büyük bir artış yaşandı. Asgari ücrete zam yapılmasının arkasından doğal olarak ta işsizlik maaşına zam yapılmasına karşı bir beklenti oluştu. 2016 yılı işsizlik maaşı artışı 305 TL oldu. Buna bağlı olarak da alt ödenek 659 TL olurken üst ödenek de 1,316 TL’yi gördü. Ancak konu hakkında halen bir katiyet ve açıklama yok.

Verdiğimiz bilgiler doğrultusunda sizde işsizlik maaşı kullanabilirsiniz.  Fakat işsizlik maaşı alırken işe girerseniz İş-Kur’a gerekli bilgi vermeyi yapmak  zorundasınız. 15 gün süre içinde işe girdiğinizi bildirmek zorundasınız. Aynı vakitde işsizlik maaşı almaya başladığınızda genel sağlık sigortasından da faydalanabiliyorsunuz. Ayrıca bakmakla yükümlü olduğunuz kişiler sağlık hizmetlerinden faydalanmaya devam edebiliyorlar.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.