İner misin,çıkar mısın?

İner misin,çıkar mısın?

Geçtiğimiz aylarda döviz kurlarındaki yükseliş mazeret edilerek bir çok ürün ve hizmete zam yapıldı. Şimdi kurlar aşağıya çekildi ama kuru mazeret edenler zamları geri çekmedi. Özellikle doların şimdilerde son 10 haftanın en düşük düzeyini görmesi ve hükümetin açıkladığı ‘Enflasyonla Topyekün Mücadele’ programına karşın beklenen indirimlerin halen pazara yansımamasıysa tüketicileri zor durumda bırakıyor. Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan tüketici dernekleri ve yurttaşlar ise fiyatların bir an önce normal seviyelere inmesini talep ediyor.

FIRSATÇILIK YAPANI BİLİYORUZ

‘Enflasyonla Topyekün Mücadele’ programı kapsamında esnaf ve pazar yeri ziyareti yapan Torbalı Ticaret Odası (TTO) Başkanı Abdulvahap Olgun da, “Dolar 5,65 düzeyine kadar düştü. Ağustos’da 7,20 düzeyindeyken yapılan zamlar neden geri alınmıyor? Son satıcıyı suçlamak yanlış olabilir; ama ham madde tedariki yapan kriz fırsatçıları cezalandırılsın” şeklinde konuştu. Hükümetin mali alanda attığı adımlar sonucu son iki ayda Türk lirasının dolar karşısında % 20 değer kazandığının altını çizen Olgun, piyasada da zamlanan ürünlere indirim yapılması yönünde bir beklenti oluştuğunu aktardı. Olgun, “Biz yurttaşımızı huzursuz eden bu durumun, esnafımızdan, manavımızdan, fırıncımızdan kaynaklanmadığının bilincindeyiz. Kimlerin stokçuluk yapıp krizi kendilerine fırsata çevirmek istediğini biliyoruz. Vatandaşımızı esnafla karşı karşıya getiren kriz fırsatçılarına karşı çeşitli cezai müeyyidelerin uygulanması gerektiğini düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

DOLAR DÜŞTÜ FİYATLAR AYNI

Bu arada, tüketicilerden Kurtuluş Çıldır da yaptığı açıklamalarda, bu fırsatçıların şikayet edilmesi gerektiğini vurgulayarak “Hayatın içerisindeyim. Piyasayı iyi takip eder iyi bilirim. Dolar yükseldiği vakit 1 liralık mal 5 lira oldu. Şimdiyse 7 lira 20 kuruş olan dolar, 5 lira 50 kuruş civarına indi. Dolar yüksekken tüm sektörler ortalama % 40 zam yaptı. Dolar düşünceyse ‘yüzde 10 indirim yaptık’ diyorlar. Zaten % 40 zam yapmıştın. Onun yüzde 10’unu geri alsan ne olacak?! Madem dolar düştü eski fiyatlara dönsünler” şeklinde konuştu. Bir başka tüketici Gülçin Özer ise, konu ile ilgili, “Zor bir durum. Biz bir şekilde kurtardık kendimizi. Ben 47 yaşındayım hala çalışıyorum. Bizim çocuklarımız ne olacak? Kendi gençlerimizi düşünmemiz gerekiyor. Gençlerimizin geleceği oldukça önemli” şeklinde konuştu.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.