İndi Bindi Ücreti Yargıya Taşınıyor !

İndi Bindi Ücreti Yargıya Taşınıyor !

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi’nde evvelki gün taksimetrelere indi-bindi ücreti ismi altında 8.75 liralık tarife getirilmesine bir tepkide Tüketici Birliği Federasyonu Başkanı Mehmet Bülent Deniz’den geldi.

İndi bindi ücretinin şaşkınlığı içinde olduğunun altını çizen ve 3-4 ay önce taksi ücretlerine zam yapıldığını anımsatan Deniz, “Taksi ücretlerine zaten 3-4 ay evvel yüzde 8 ile yüzde 10 arasında zam yaptılar. Bu 8.75 liralık indi-bindi ücreti, uygulamada 10 lira olarak uygulanacaktır. Vatandaş, taksinin kapısını açtığı anda 10 lira vermiş olacak. Ülkemiz hesaplı olarak global bir kuşatma altına alınmışken, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan milli seferberlik ilan etmişken ve herkes de bu çağrıya uymaya çalışırken, belediyenin yurttaşa bu şekilde bir zammı reva görmesi hiçbir şekilde kabul görülemez. Belediye neye hizmet ettiğinin farkına varmalıdır. Umarım belediye bu yanlış kararından bir an önce döner ve yurttaşı daha fazla zor duruma sokmaz” dedi.

Hükümetin ticari araçlara ÖTV muafiyeti getirdiğine dikkati çeken açıklamalarına şu şekilde devam etti: “Taksiciler, yüzde 45’lere varan indirimlerle araba alıyor. Hükümetin sıfıra kıyağı oldu. Güzel bir işti. Ama, sıraf da yurttaşa bunu yansıtmalı. Sen aracını yüzde 45 daha ucuz alacaksın hem de 3 senelik da sana bu hak tanınacak, ama sen belediyeden 3-4 ay içerisinde tekrar zam alacaksın. Vatandaş sahipsiz mi? Hükümet bu vergiden neden vazgeçti? Seni korumak için. Yani yurttaşını. Sen neden devletin yurttaşını korumuyorsun? Hükümet sana arabayı yarıyarıya kadar bir ücretle verecek, sen de ‘efendim üst segment araç alıyoruz da onun da ücreti şu şekilde olsun bu şekilde olsun’ diyeceksin. Ee bu ÖTV muafiyeti yapılırken ne dediniz? ‘Artık yurttaş konforlu araçlara binebilecek’ Bindir o zaman. Ekstra para neden istiyorsun? Devlet zaten bu hizmeti yurttaşına veresin diye sana ÖTV muafiyeti getirmedi mi?”

Bu kararın, diğer toplu taşıma araçlarına gelecek zamların da habercisi olduğunun altını çizen Deniz, “Her taksimetre zammından sonra diğer toplu taşıma araçlarına zam geliyor. Ülkenin hesaplı durumu göz önüne alındığında yurttaşın toplu taşıma araçlarına daha fazla para vererek, binecek durumda olmadığı görülecektir. Bu nedenle belediyeyi milli seferberliğe uyarak, yurttaşa daha fazla yük getirmemesini istiyoruz. Belediyenin bu yanlıştan dönmesini bekliyoruz. Karar uygulanırsa, konuyu yargıya taşıyacağız.”

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.