İmar Barışı’nda İzmir rekora koşuyor

İmar Barışı'nda İzmir rekora koşuyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından tüm Türkiye’de başlatılan İmar Barışı uygulamasında başvuru süresinde sona yaklaşıldı. Yetkililer başvuruların 31 Ekim’de sona ereceğini belirtirken, İmar Barışı’ndan faydalanmak için yurttaşlar Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerine dün de akın etti. Türkiye’de İmar Barışı’na en yoğun başvuruysa İzmir’de gerçekleşti. Proje ile kaçak yapılaşma ve çarpık şehirleşmenin önüne geçilmesi hedefleniyor.

BUCA VE BORNOVA’DA

8 Haziran’da uygulanmaya başlanan İmar Barışı’na İzmir’den rekor iştirak oldu. Türkiye’de başvuru sayısı 5 milyonu geçerken, İzmir’de 600 bini aşkın yurttaş proje için müracatta bulundu. Rekortmen şehir unvanını elde eden İzmir’de başvuruların kıymeti 700 milyon lirayı aştı. En çok başvuru yapılan ilçeler Buca ve Bornova oldu. Toplam başvurunun yüzde 18’i Bornova’dan, yüzde 12’siyse Buca’dan yapıldı.

VATANDAŞLAR SIRAYA GİRDİ

Vatandaşlar ofislerde İmar Barışı başvurusu için sıraya girdi. 31 Ekim 2018 tarihine kadar başvurusunu yapan yurttaşlar, ödenmesi gereken ücreti 31 Aralık 2018’e kadar yatırabilecek.

 

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.