İmar Barışı’nda fırsatçılığa dikkat!

İmar Barışı'nda  fırsatçılığa dikkat!

Türkiye genelindeki 13 milyon yapının imar ve iskan sorununu çözmesi hedeflenen ve ‘imar barışı’ olarak bilinen ‘Yapı Kayıt Belgesi’ne başvurular 8 Haziran’da başladı. Bir aylık sürede başvuru sayısı 2 milyonu aştı. Başvurular 31 Ekime kadar devam edecek. Ödeme için ise 31 Aralık tarihine kadar süre var. 65 bin 361 yapının sahibi ödemesini tamamladı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın kasasına “İmar Barışı” düzenlemesi kapsamında, Yapı Kayıt Belgesi bedeli olarak şimdiye kadar 315 milyon lira girdi.

5 BİN LİRA İSTEYEN VAR

Parasını ödeyip bağımsız birimine kat mülkiyeti tapusu almak isteyen yurttaş ise proje tadilatı için mimarlık ofislerinin kapısını çalmak zorunda kalıyor. Bu isteği fırsat bilen bazı ofislerin yüksek fiyatlarla iş yaptığı eleştirisi var. Mimarlara çizim yaptırmak zorunda olan yurttaştan daire başına 5 bin lira isteyen de var 500 lira isteyen de.

KENTSEL DÖNÜŞÜMDE BUNU YAŞAMIŞTIK

Düzenlemeden kaynaklanan yeni isteği fırsata dönüştürme gayretlerine benzer bir durumla; altı sene önce kentsel dönüşümün başladığı ilk aylarda karşı karşıya kalmıştık. Mühendisler tarafından belirlenen tehlikeli yapı tesbit fiyatında ve bina yıkım fiyatlarında sayılar havada uçuşmuştu. Bazı bölgelerde daire başına 50 bin liraya kadar fiyat isteyenler vardı. Aradan geçen vakit diliminde bu fiyatlar ciddi oranlarda aşağıya çekildi. Buna benzer tablo şimdi de “İmar Barışı”nda yurttaşların yaptırmak zorunda oldukları proje tadilatları için yaşanıyor. Kapısı çalınan mimarlar, çizim için daire başına farklı fiyat istiyor.

ACELE ETMEYİN TAVSİYESİ

Konu ile ilgili görüştüğümüz Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürü Vedad Gürgen, Yapı Kayıt Belgesi alan yurttaşın kat mülkiyeti için acele etmemesini ifade etti.

Gürgen, “Vatandaş öncelikle 31 Ekim’e kadar bu tür binaları için Yapı Kayıt Belgesi alsın. Bizim süre kısıtlamamız yapı kayıt belgesinin alınması ve ödemelerin en geç 31 Aralık 2018’e kadar yapılması konusunda var. Bağımsız yapıya kat mülkiyet tapusu almak için ise süre sınırlamamız yok. Vatandaş acele edip yüksek fiyatlardan binalarına mimari çizim yaptırmasın. Bu çizimler sıfırdan çizimler olmayacak, rölöve edilecek. Serbest ekonomide fiyatlar zamanla uygun seviyelere gelecek” şeklinde konuştu.

Bir uyarı da bakandan geldi

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, başvurular esnasında ücret karşılığı kendilerini yönlendirmek isteyenlere itibar etmemeleri konusunda yurttaşları uyardı. Yapıların özellikleri ve metrekaresine göre hesaplanacak miktarlara da değinen Özhaseki, “Tarımsal maksatlı basit binalar için metrekareye 200 lira, 1-2 katlı binalar ve basit endüstri yapıları için metrekareye 600 lira, 3-7 katlı binalar ve entegre endüstri yapıları için metrekareye bin lira esas alınarak hesap edilecek” bilgisini verdi.

Dönüşüme kaynak

İmar barışı kapsamında toplanan tüm para gelecek yıldan sonra kentsel dönüşümde kullanılması için yüzde sıfır faizle belediyelere verilecek. Özhaseki, “Böylece her sene 500 bin konutun yenilenmesi hedefimizi de gerçekleştirmiş olacağız” şeklinde konuştu.

 

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.