İmar Barışı’nda başvuru 1,3 milyona ulaştı

İmar Barışı'nda başvuru  1,3 milyona ulaştı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mücahit Demirtaş, İmar Barışı için başvuruların 8 Haziran’da başladığını anımsatarak, “Aradan geçen sürede İmar Barışı’na yapılan başvuru sayısı 1 milyon 300 bini buldu.” dedi.

İstanbul Ticaret Odası (İTO) ile Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) iş birliğinde, İTO’nun Eminönü’ndeki merkez binasında “İmar Barışı Paneli” düzenlendi.

GYODER Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Gürsel Öngören moderatörlüğünde yapılan panelde konuşan Demirtaş, herkesin, bulunduğu bölgede, binasında, konutunda kesinlikle bir sorun yaşadığını kaydederek, Türkiye genelinde bulunan 26 milyon konuttan enaz 13 milyonunda imar sorunu bulunduğunun hep konuşulduğunu anlattı.

Bu sorunu çözmek için bir takım düzenlemeler yaparken ve bunların sunumlarını Bakanlar Kurulu’nda gerçekleştirirken Başbakan Binali Yıldırım’ın bu konuda bir çalışma yapılması talimatı verdiğini dile getiren Demirtaş, tüm problemleri kapsayacak bir kanunlar manzumesi oluşturduklarını, meclisin tatile girmesi sebebiyle bu maddeleri düzenleme haline getirdiklerini ifade etti.

Demirtaş, İmar Barışı sayesinde hem yurttaşın binası ile ilgili kanuni kovuşturmaların ortadan kalktığını ve tapusunun kendisine verildiğini kaydederek, “Aynı zamanda ordan elde edilen gelirle o binalar arasında problemli varsa onların dönüştürülmesi ile alakalı bir olanak sunuyoruz.” şeklinde konuştu.

İmar Barışı’ndan elde edilen gelirin kentsel dönüşümde kullanılabileceğini aktaran Demirtaş, böylelikle kentsel dönüşümü sağlayacak finansın ortaya çıkarılabileceğini bildirdi.

“Gelir kentsel dönüşümde kullanılacak”

Demirtaş, kamuoyunda “İmar Barışı” olarak bilinen, 13 milyon konutun imar ve iskan sorununu çözmesi hedeflenen düzenleme kapsamında Yapı Kayıt Belgesi için başvuruların e-Devlet üstünden 8 Haziran’da alınmaya başlandığını anımsattı.

Hem seçim sürecinin hem de Ramazan Bayramı’nın araya girmesi sebebiyle İmar Barışı sürecini çok anlatamadıklarını dile getiren Demirtaş, “Aradan geçen sürede İmar Barışı’na yapılan başvuru sayısı 1 milyon 300 bini buldu. Günde ortalama 50-60 bin civarında kayıt yapılıyor. Ancak sistemin tıklanma sayısı, sisteme giriş sayısı daha fazla. Şu anda 2 milyonun üstünde İmar Barışı için sisteme giriş var” Başvuruların kaç metrekare, kaç bağımsız bölüm için yapıldığına dair halen tam rapor hazırlamadık.” ifadelerini kullandı.

Şu anda basit yapıların daha çok müracaat ettiğini dile getiren Demirtaş, halihazırda bağımsız bölüm için ortalama ödenecek sayı olarak 2 bin 500 liranın çıktığını, lakin bu rakamın ilerleyen dönemde ortalama 5 bin liraya yükseleceğini düşündüklerini anlattı.

Demirtaş, buradan elde edilen gelirin kentsel dönüşümde kullanılacağını aktaran Demirtaş, belediyelere, yaklaşık 2 sene ödemesiz, 5 sene vadeli olarak sıfıra yakın faizlerle finansman sağlayacaklarını anlattı.

“Tarih uzatılmayacak, taksit olamayacak”

Demirtaş, İmar Barışı’nda tarihin uzatılmayacağını ve taksit olmayacağını belirterek, “Zaten ödemeler sene sonuna kadar yapılabilecek. 31 Aralık’a kadar daha 6 ay var.” dedi.

İmar Barışı için müracaatların çok basit olduğunu dile getiren Demirtaş, şu ifadeleri kullandı:

“Hiçbir evraka ihtiyaç duymadan yalnızca bina ve şahsi bilgileri içeren bir program üzerinden başvuru yapılıyor. e-Devlet üstünden yapılabilen başvuru son derece basit. Herkes başvurabilir. Bu arada tüm il müdürlüklerimiz, taşradaki tapu müdürlüklerimiz yardımcı olmak için hazır. Vatandaş il müdürlüklerimizin alakalı noktalarına, bilgi verme noktalarına giderek orda hangi bilgiler lazımsa öğrenebilecekler. Biz de bilgi vermeye hazırız.”

“Son tarih başvuruda 31 Ekim, ödemede 31 Aralık”

Çevre ve Şehircilik İstanbul İl Müdürü Veli Böke, Yapı Kayıt Belgesi için başvuru karşılığında konutlarda yüzde 3, ticari kullanımlarda % 5 ödeme yapıldığını belirterek, karma kullanımlarda da kullanım oranına göre sistemin otomatik hesaplandığını ifade etti.

Böke, metrekare başına ödenen sayıların zirai amaçlı basit binalar, 1-2 katlı binalar ve basit endüstri yapıları, 3-7 katlı binalar ve entegre endüstri yapıları, 8 ve daha yüksek katlı binalar, lüks binalar, villa, alış veriş kompleksi, hastane, otel ve benzeri yapılar için değiştiğini farklılık gösterdiğini kaydederek, bu alanda metrekare başına hesaplama yapılan tutarın 600 lirayla 2 bin lira arasında değiştiğini anlattı.

Başvuruların 31 Ekim’e kadar süreceğini dile getiren Böke, son ödeme tarihinin ise 31 Aralık olduğunu bildirdi. Böke, başvuruların e-Devlet sistemi üstünden kabul edildiğini anımsatarak, sürecin buradan takip edilebileceğini aktardı.

“Kaynağın kentsel dönüşüme aktarılması şans”

GYODER Başkanı Feyzullah Yetgin, Türkiye’de gayri menkul sektöründe işlerin hızlanması gerektiğini belirterek, yılda 750 bin ila 1 milyon konut üretilmesi, 15 yılda 7,5 milyon konutun yenilenmesi gerektiğini ifade etti.

İmar Barışıyla yıllardır süregelen kaotik durumun ortadan kaldırılacağını dile getiren Yetgin, “Buradan gelecek kaynağın kentsel dönüşüme aktarılması da bir şans.” dedi.

İTO Yönetim Kurulu Üyesi Yakup Köç, odanın alakalı kurullarına İmar Barışıyla ilgili çok fazla sayıda soru geldiği için bu pameli gerçekleştirdiklerini belirterek, etkinlikte tüm problemlerin cevaplandırıldığını bildirdi.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.