İlaca Ödeyeceğimiz Paralar Sürekli Artacak !

İlaca Ödeyeceğimiz Paralar Sürekli Artacak !

 

Ülkemizin sağlık harcamaları için ayırdığı meblağ her geçen sene giderek artıyor. Bu sene sağlık sektörüne 95 milyar Türk Lirası bütçe ayıran ülkemizin sağlık sektörüne ayırdığı bütçe gelecek yıl de artacak.

Gelecek sene için sağlık sistemine ayrılan maddi imkanlar ise yüzde 17 artışla 111 milyar Türk Lirası düzeyini geride bırakacak.

İlaç Harcamaları Yıldan Yıla Dahada Çok Artış Gösteriyor ! 

Ülkemizin ilaç harcamaları son 5 yılda yüzde 55’i aşan oranda artış gösterdi. 2015 senesinde 19 milyar Türk Lirası düzeyinde olan ilaç harcamaları, 2016 itibarıyla 22 milyar Türk Lirası düzeyini aştı. İlaç harcamalarındaki artışın gelecek sene da aynı hızla artması bekleniyor. 2017 senesinde ülkemiz ilaç alımı için 24 milyar Türk Lirasına yakın düzeyde harcama yapacak.

Gelecek seneler için de ilaç harcamalarının hız kesmeden artmaya devam edeceği ön görülmektedir. 2018 senesinde ilaç için harcama seviyesinin 26 milyar Türk Lirası düzeyine çıkması bekleniyor. 2019 yılı için de 28 milyar Türk Lirası ilaç harcaması yapılacağı tahmin edilmektedir.

Ülkemizin toplam tedavi giderlerinin de gelecek sene itibari ile 46,5 milyar Türk Lirasını bulması bekleniyor. Tedavi giderleri 2018 senesinde yüzde 20’ye yakın artış gösterecek. Bu artış sonrasında bahis konusu meblağın 54 milyara çıkacağı tahmin edilmektedir. Ülkemizin 2019 yılı sonunda 57 milyar Türk Lirası tedavi giderinin olacağı ön görülmektedir.

İlaç harcamalarındaki bu artışın önlenmesi ve halkın cebinden çıkan paranın ise azaltılması en gerekli ve uygulanması gereken konulardan biridir. 

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.