İkinci el oto alacaklar dikkat!

Konya’da ekspertiz uzmanları, bedelli askerlik, bayram ve yaz tatili sebebiyle ikinci el araç piyasasının hareketlendiğini belirterek, araç alırken yapılacak en küçük hatanın büyük zararlara neden olabileceği konusunda yurttaşları ekspertiz raporu almaları konusunda uyardı.Son dakika: İkinci el araba alacaklar dikkat! Uyarı geldi...

Bedelli askerlik, yaz tatili ve yaklaşan Kurban bayramı nedeniyle ikinci el araç piyasasında hareketlenme başladı. Konyaserpauto ekspertiz uzmanlarından Arslan Ateş, ikinci el araç alacak olan yurttaşların nelere dikkat etmeleri ve araçlarını kesinlikle ekspertize götürmeleri gerektiği konusunda tavsiyelerde bulundu.

İkinci el araba piyasasında Türkiye’de çok fazla hilelerin döndüğünü ifade eden Ekspertiz Uzmanı Arslan Ateş, “Bu hileler ve gizli kalan kusurlar daha sonra aracı satın alan alıcıyı mağdur etmektedir. Oto ekspertiz alıcı ve satıcı arasında bu kusurları tarafsız bir şekilde belirleyen ve bunları raporlayan yüklenici kurum görevini görmektedir. Çoğu vakit aracı satan kişilerde araç hakkında ayrıntılı bilgiye sahip olmuyor. Bu nedenle alıcıya gerekli bilgileri aktaramıyor. Diğer bir istisnaysa otomobil piyasasında yer alan araba simsarları… Satın alacağınız aracı bu şekilde kişilerden de alabiliyor olabilirsiniz. Bu durumda aracı satın aldıktan sonra çok büyük sürprizlerle karşılaşabilirsiniz. Bunlardan bazıları ve herkesin bildiği kilometre düşürme, motor sorunu, turbo sorunu, klima sorunu, elektrik aksamı sorunları, boya, kaporta işlem görmesi gibi hatalardır. Bunların aşağı yukarı birçoğuyla karşılaştığınızda aracın marka modeline ve arıza türüne göre onarılması 500 TL ile 10 bin lira arasında değişiklik göstermektedir. Örnek vermemiz gerek görülürse 20 bin liraya satın aldığınız bir otomatik şanzımanlı aracın şanzımanında sorun olduğunda ortalama tamir masrafı 2 bin lira tutacaktır. Bu da araç fiyatının yüzde 10’u yapmaktadır. Bu tür vakalarla karşılaşmamak için ve paranız zamanınız ve sevdikleriniz için lütfen güvenilir bir kurumda oto ekspertiz yaptırın” dedi. 

“Aracı satın almadan önce kesinlikle ekspertize götürün”

Kusurlu bir araç satın alındığında kuşkusuz masraflarla karşılaşılacağını anımsatan Ateş, “Aracı satın aldıktan hemen sonra aracınızı güvendiğiniz bir yetkili servisine götürün. Araç alırken siz ekspertiz yaptırmamış olabilirsiniz ama sizden alacak kişi ekspertiz yaptıracaktır. Kötü sürprizlerle karşılaşmamak için kesinlikle aracı satın almadan hemen önce ekspertize götürün” şeklinde konuştu.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.