İkinci el araçta KDV düzenlemesi memnunluk verici

İkinci el araçta KDV düzenlemesi memnunluk verici

Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED) Başkanı Aydın Erkoç, ikinci el motorlu kara taşıtı ticaretinde KDV matrahı düzenlemesinin uygulamaya alındığını belirterek, “İkinci el araç ticaretinde artık aracın toplam fiyatı yerine alım-satım farkı üstünden KDV ödenecek olması esnafı sevindirdi.” dedi.

Erkoç yaptığı açıklamada, düzenlemeye ilişkin uygulama esaslarının Katma Değer Vergisi Genel Uygulama Tebliği’nde açıklandığını anımsattı.

Düzenleme ile ikinci el araç alım ve satımı yapan esnaf için yeni bir dönemin başladığına işaret eden Erkoç, “İkinci el araç ticaretinde aracın toplam fiyatı yerine alım-satım farkı üstünden KDV tahsil edilmesi esasının getirilmesi ile esnafın bu konudaki mağduriyeti ortadan kalktı. Artık aracın toplam fiyatı yerine alım-satım farkı üstünden KDV ödenecek olması esnafı sevindirdi. Düzenleme sayesinde ikinci el araç ticareti ile uğraşanlar daha az KDV ödeyecek.” şeklinde konuştu.

Erkoç, düzenlemenin kayıt dışılığı da azaltacağını, böylelikle devletin daha çok vergi geliri elde edeceğini ifade etti.

Esnafın vergiden dolayı bazı araçları satmakta zorluk çektiğini belirten Erkoç, “Özellikle fiyatı yüksek araçların satışı biraz daha zor oluyordu. Ayrıca esnafın ayakta kalabilmesi için de haksız olarak tabir ettiğimiz bu verginin bu şekilde hesaplanmaması ticaret erbapları için yararlı olacaktır.” değerlendirmesinde bulundu.

Erkoç, düzenlemeden yalnızca ikinci el motorlu kara taşıtı ticareti ile uğraşan mükelleflerin faydalanacağını vurguladı.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.