Hangi Durumda Kıdem Tazminatı Alabilirsiniz ?

Hangi Durumda Kıdem Tazminatı Alabilirsiniz ?

 

Çalışanların gelecek garantisi olarak gördüğü kıdem tazminatında pek çok kural bulunuyor. Yasalar işyerinde 1 yılı dolduranlara ve işten çıkartılanlara kıdem tazminatı verilmesini öngörüyor. Ancak çalışanlar, bazı durumlarda istifa etseler de kıdem tazminatı alabiliyor.

İşte o istisnai durumlar;
– Muvazzaf askerlik nedeni ile en az 1 sene çalıştığı işinden ayrılmak zorunda kalan işçilerin kıdem tazminatı alma hakları var.
– 9 Eylül 1999 öncesi sigortalı olanlar 3 bin 600 günü doldurmuşlarsa SGK’dan yazı alarak tazminat talep edebilir.
– Emeklilikleri dolanlar ayrılırken tazminatlarını alır.
– İş sözleşmesi sağlık sebebiyle feshedilip tazminat alınabiliyor. Ancak bunun 2 koşulu bulunuyor: İşin niteliğinden doğan bir nedenle işçinin sağlığı ya da hayatı için tehlike olursa. İşçinin sürekli olarak görüştüğü iş veren ya da başka bir işçi bulaşıcı bir hastalığa tutulursa.
Kıdem tazminatı alınmasını sağlayacak iyi niyet dışı haller de şöyle:

a) İşveren gerçeğe uygun olmayan bilgiler vermek sureti ile işçiyi yanıltırsa.

b) İşveren işçinin ya da aile üyelerinden birinin onur ve namusuna dokunacak şekilde sözler söyler ya da işçiye cinsel tacizde bulunursa.

c) İşveren; işçiye ya da aile üyelerinden birine karşı sataşmada bulunur ya da gözdağı verirse, yahut işçiye ve aile üyelerinden birine karşı hapsi gerektiren bir suç işlerse.

Evlenen bayanlar nikahtan sonra 1 sene içinde kıdem tazminatını alıp işten ayrılabiliyor. Bunun için iş verene, evlilik cüzdanı ya da evlilik belgesiyle başvurmak gerekiyor.

 

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.