Hakaretli kovulmaya tazminat!

Yargıtay, patronunun hakareti sebebiyle işten ayrılan işçiye kıdem tazminatı ödenmesi gerektiğine hükmetti.Son dakika: Çalışan herkesi ilgilendiriyor! Tazminat...

Ankara’da çalıştığı iş yeri sahibinin küfürlü hakaretine mâruz kalan işçi, 5. İş Mahkemesi’nin yolunu tuttu. Davacı işçi, iş akdinin haksız olarak feshedildiğini, işe girmesinde referans olan kişi ile davalının arasında sıkıntılar çıkınca kendisine karşı olumsuz tutum ve tavır sergilendiğini öne sürdü. İşverenin kendisini gördüğü her yerde hakaret ve küfrettiğini, fesih günü de iş verence hakaret edilerek işten kovulduğunu ileri süren işçi, kıdem ve ihbar tazminatlarıyla genel tatil, hafta tatili ve fazla mesai alacaklarını talep etti. Mahkemede savunma yapan davalı patron ise, davacının devamsızlık yaptığını savunarak davanın reddini istedi.

Mahkeme, davalının iş sözleşmesini fesihte haklı olduğuna hükmetti. Bunun üstüne davacı işçi kararı temyiz etti. Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, emsâl bir karara imza atarak, davalı iş verenin hakareti üstüne davacının 6 günlük kanuni süre içinde iş akdini iş yerine gelmemek şeklinde eylemli olarak fesih ettiğine hükmetti. Mahkemece kıdem tazminatının kabulü gerekirken reddedilmesinin yasaya aykırı olduğuna ilgi çeken Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, mahkeme kararını bozdu.

 

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.