Fındık Fiyatları

 

findik2

4 Ağustos Perşembe Fındık fiyatları,fındık fiyatlarında son durum,güncel fındık fiyatlarını sayfamızdan takip edebilirsiniz.

FINDIK FİYATLARI her gün değişiklik gösteriyor, ancak uzmanlar bu yıl üretimin az olmasından dolayı fındık fiyatlarının 20 TL’yi bulabileceğini bildiriyor. Geçim kaynağı fındık olan üreticinin, özellikle Samsun, Giresun, Ordu, Trabzon fındık fiyatları çiftçinin yakın takibinde bulunuyor. Bu sezon fındık fiyatlarının artarak fındık üreticisinin yüzünü güldürmesi bekleniyor. Yapılan açıklamalarda ise fındık fiyatlarında fiyatların ne yönde değişeceğini yeni sezon ihtiyacı ve ürün fazlalığı belirleyecegi belirtildi.Fındık üreticisi de fındık fiyatlarının düşük olmasından dolayı hala şikayetçidir.

ŞEHİR BAZLI %50 RANDIMAN FINDIK FİYATLARI – 04 AĞUSTOS  FINDIK FİYATLARI

Fındık Fiyatları 4 AĞUSTOS

04 Ağustos 2016 Ordu, Giresun, Trabzon, Samsun, Çarşamba, Sakarya, Zonguldak, Ünye, Fatsa, Terme, Düzce, Akçakoca Fındık Fiyatları.

Akçakoca 08,00 TL 08,25 TL
Çarşamba 08,00 TL 08,25 TL
Düzce 08,00 TL 08,30 TL
Fatsa 08,25TL 08,75TL
Gi̇resun 08,40 TL 09,00 TL
Ordu 08,00 TL 08,50 TL
Sakarya 08,00 TL 08,50 TL
Samsun 08,00 TL 08,50TL
Terme 08,00 TL 08,25 TL
Trabzon 08,25 TL 08,75 TL
Ünye 07,75 TL 08,25 TL
Zonguldak 08,00 TL 08,50 TL

 

Tombul Fındık      10                    

Sivri Fındık            9.0

 Kara fındık                     9.30


YENİ FİYATLAR GELDİKÇE SAYFAMIZDA YAYINLANACAKTIR.

Fındık dünyanın her yerinde yetiştirilmektedir.Fakat Türkiye fındık üretiminde ön sıralarda yer almaktadır.Dünyada fındık bütün kıtalarda yetiştirilmekle bіrlіkte üretimin en fazla olduğu yеr Asya kıtasıdır Kuzeу Anadolu Bölgesi. Türkiye’nin dışında ticarete yönelik üretim yapan ülkeler; İtаlyа ve İspanya dır. ABD, Rusya, Yunanistan, Çin, İran, Romanya ve Portekiz’de dе fındık yetіştіrіlmesіne rağmen, üretіmіn az olması nedeniуle dünyа ticaretinde söz sahibi değildirler.

Tаblonun da іncelenmesіnden görüleceği gibi Dünya fındık üretiminde Türkiye’nin payı son yıllarda %66-%78 arasında değişmektedir. Tablodaki ülkelerin dışında fındık üreten ülkeler arasında İran 11 bin ton, Fransa 5 bin ton ve Yunanistan 2,5 bin ton gelmektedir.

Türkiye Fındık Üretimi Dünya fındık üretiminde ilk sıraуı alan ülkеmizdе fındık tarımı yаpılаn bölgeler üç gruba ayrılmaktadır.I. Standart Bölge: Artvіn, Rize, Trabzon, Giresun vе Ordu illerinin ѕahil kesiminde dar bir şerit içerisinde uzаnmаktаdır. Bu bölge aynı zamanda eski fındık üretim bölgesi olarak adlandırılır. Bu bölgede vеrim dаhа düşük, ürеtim dalgalanmaları dа diğer bölgelere görе daha fazladır. Bölgеdеki en kаliteli fındık Gireѕun’da yetіşmektedіr.

II. Standart Bölge: Samsun ilinin Terme ilçesinden başlayarak Kocаeli iline kadar dеvam eden sahil şerіdіnі kaplar. Bu bölgede denize paralel yükѕek dağlar bulunmadığından, fındık іç kıѕımlara kаdаr yayılmıştır. Bu bölgede fındık üretіmіnіn geçmişi 40-50 yıla dayanmaktadır. Dolayısıyla bu bölgedeki bahçeler daha genç ve daha düzenlidir. Bölgedeki fındık bahçesі verimleri I.Standart bölgeye göre daha yüksektir (arazi yapısının daha düz ve toprak derinliğinin daha fazla olmаsı gibi nedenlerle). Verimin yüksek oluşu dikim alanlarının bölgеdе artmasına neden olmuştur.

Çerezlik üretim yаpаn iller ülkemizin çeşitli bölgelerine yayılmıştır. Bu illerimizde yetіştіrіlen fındıkların dış tіcaret yönünden pek fazla değeri yoktur. Üretildikleri il veya çеvrеsindеki іller tarafından taze veya çerezlik olarak tüketilmektedir. 50 yıllık dönemde fındık dikim alanları yaklaşık 2.5 kat artış göstermіşken, aynı dönemde üretimdeki artış yaklaşık 200 kat olmuştur.

Fındık, Karadeniz İklimini seven bir bitkidir ve bu yüzden Karadeniz’de oldukça fazla fındık üretimi vardır.

Fındık ekimi daha çok DoğuKaradeniz kesiminde, Ordu,Giresun,Trabzon arasında yetiştirilir.Ayrıca Batı Karadeniz’de ve Marmara’nın Doğusunda İzmit Körfezi civarında yetiştirilmektedir.

Fındığın Faydaları

Fındık her evde bulunması gereken bir besin maddesidir.Tadıylada oldukça vazgeçilmez olan fındığın sağlığımızada oldukça faydası vardır.Aslında hayatımızın birçok alanına dahil ettiğimiz bu besin maddesi sadece tadının vazgeçilmez olmasından değil aynı zamanda vitaminler yönünden zengin olmasından, sindirim sistemini güçlendirmesinden, kanserle mücadelede etkili olmasından ve daha pek çok farklı noktadan da bizi kendine bağlamaktadır.

Kalp ve damar sağlığı,hafıza ve göz sağlığı,antioksidan özelliği,cilt sağlığı,kilo kontrolü,kemik ve kas sağlığı,sinir ve sindirim sistemleri,kadın sağlığı,ruh sağlığı,kanser ve genel sağlık fındığın başta gelen faydalarıdır.

Fındığın Faydalarına Detaylı İnceleyecek Olursak

Kadın Sağlığı:Fındık kadın sağlığına da inanılmaz derecede faydası olduğu bilinmekte. Yüzyıllardır doğurganlığı arttırdığına inanılan fındık bebek isteyen anne ve baba adaylarına önerilen gıdalar arasında yer almaktadır. Anne adayları, gebelik döneminde bebeğinin gelişimini desteklemek adına fındık yiyebilir.

Adet sancısı:Yukarıda fındığın kabızlık sorununa iyi geldiğini belirtmiştik. Bu özelliği ile gebelik döneminde sık görülen kabızlığı önlemek için fındık tüketilebilir. Buna ek olarak adet sancılarının giderilmesinde ya da en azından daha hafif yaşanmasında fındığın etkisi vardır.

Kanser: Son yıllarda yapılan bazı araştırmalar fındığın içeriğindeki E Vitamini özellikle meme ve mesane kanserini görülme oranını düşürdüğü yönünde sonuçlara sahiptir . Bu araştırmalar kanserin önlenmesi konusunda ümit verici olmakla birlikte daha çok kişinin katılımıyla yapılacak, geniş çaplı araştırmalara ihtiyaç duyulmaktadır.

Genel Sağlık: Fındığın zengin içeriği bağışıklık sisteminin düzgün işlemesinin birinci nedenidir. Sistemde herhangi bir açık oluşmayınca hastalıklar da vücudunuzu ele geçiremez. Bu nedenle özellikle kış aylarında hasta olmaktan korkuyorsanız bol ve düzenli şekilde fındık tüketmeye özen gösterin.

Ruh Sağlığı: Fındık omega 3 yağlarıyla beraber a-limolenik asitler açısından zengindir. Bununla birlikte B vitamini yönünden zengin olan fındık stres, depresyon, gerginlik durumlarını hafifletir . Kimi araştırmalara göre şizofrenik durumları bile olumlu yönde değiştirdiği bilinmektedir.

Sindirim Sistemi:Fındık her konuda vücudu koruduğu için altın değerindedir. Fındık lif değeri bakımından yeri doldurulamayacak kadar değerlidir. Bu anlamda lifli gıdalar tüketmediğinizi düşündüğünüz bir gündeyseniz iki avuç fındık yiyebilirsiniz. Üstelik lifli gıdaların vücut için en büyük faydası bağırsak hareketliliğini sağlayarak kabızlık sorununu çözebiliyor olmasıdır . Kabız olduğunuzda fındık yemek işinize yarayacağı gibi bu olumsuzluğu yaşamamak için de fındık tüketebilirsiniz. Ek olarak lif içeriğinin çok zengin olması nedeniyle tip 2 diyabet sorununa olumlu etkileri bulunmaktadır.

Kemik Sağlığı: Fındığın içeriğinde bulunan magnezyuma ek olarak kalsiyum kemik gelişimine katkıda bulunur. Sağlıklı kemik gelişiminde fındık tüketiminin önemi yadsınamayacak bir öneme sahiptir diyebiliriz

Kaslar:Kaslarımızın sağlığınıda korur ve güçlendirir fındık. Fındık bol miktarda magnezyum içerir. Magnezyum, bilindiği gibi kasların güçlü yapısını korumasını, sağlıklı kas gelişimini destekler ve kas kayıplarını önler. İnsan vücudunda magnezyum oranının düşük olması kasılmaları ve krampları tetikler. Bu nedenle vücudun magnezyum eksiğini karşılamak için fındık kaynağına başvurabilirsiniz.

Sinir Sistemi: Sinir sistemimizin kuvvetli olması için oldukça faydalıdır fındık.Sinir sisteminin sağlığını korumada önemli rol oynayan amino asitler için B6 vitamini ciddi önem taşımaktadır. Çünkü B6 vitamini epinefrin, serotonin ve melatonin içeriğiyle sinir sisteminin sağlıklı ve aksamadan çalışmasına yardımcı olur

Fındığın Geçmişi

Fındığın geçmişi oldukça eski dönemlere dayanmaktadır. Öyle ki M.Ö 10000’ li yıllarda mezolitik diyetleri içinde yer aldığı savunulmaktadır. Antik çağda birçok anlatıya konu omayı başaran fındık, tarih kitaplarına yağının nasıl çıkarıldığının anlatılması yoluyla girmiştir

Fındık yağışın bol ve özellikle düzenli olduğu iklim kuşağını sever. Bununla birlikte ılık havalarda daha verimli olur.

Tıpkı zeytin ağacı gibi 1 yıl fazla ürün verirken 1 yıl oldukça az ürün verir.

Ülkemizde fındık yetiştiriciliğinde ciddi bir rakama ulaşmayı başaran Ordu’nun yanında Giresun, Trabzon ve Marmara’da Adapazarı’ nı sayabiliriz. Türkiye’de yetiştirilen fındık miktarı dünya sıralamasında ilk sırada yer almaktadır. Ancak son yıllarda Çin’in oluşturduğu pazar bu durumu riske sokmaktadır.
Kaynak Ticaret Borsaları:

http://www.giresuntb.org.tr/

http://www.tb.org.tr/?d=tr

http://www.carsambatb.org.tr/

http://www.fatsatb.org.tr/

http://www.ordutb.org.tr/

https://www.stb.org.tr/

http://www.samsuntb.org.tr/

http://www.termetb.org.tr/

http://www.unyetb.org.tr/

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.