General Motors’tan Trump’a gümrük vergisi uyarısı

ABD’li otomotiv devi General Motors, Başkan Donald  Trump’ın Avrupa’dan ithal edilen otomobillere ek gümrük vergisi getirmesi  durumunda, bunun şirket için daha az yatırım, isdihdam kaybı ve maaşlarda düşüş  manasına geleceği uyarısında bulundu.General Motors'tan Trump yönetimine gümrük vergisi uyarısı

General Motors’tan ABD Ticaret Bakanlığına gönderilen mektupta,  Trump’ın geçtiğimiz günlerde Avrupa’dan ithal edilen otomobillere % 20 ek gümrük  vergisi getirileceğini duyurması ele alındı.

Mektupta, gümrük vergisi sebebiyle artan maliyetlerin tüketicilere  yüksek araç fiyatları ile yansıtılacağı ve yeni araçlara yönelik isteğin düşeceği  vurgulandı. Öte yandan mektupta, araçlara fiyat artışı getirilmeden gümrük  vergisinin General Motors tarafından yüklenilmesi halinde ise bunun şirket için  daha az yatırım, isdihdam kaybı ve maaşlarda düşüş manasına geleceği uyarısı  yapıldı.

Daha az yatırım ve küçülen iş gücünün ABD’nin otomotiv teknolojileri  alanındaki liderliğini tehdit edeceğine ilgi çekilen mektupta, gümrük  vergilerinin General Motors’un ABD ve yurtdışındaki varlığını azaltacağı  belirtildi. Mektupta, ABD’de yaklaşık 110 bin kişiye isdihdam sağlayan General  Motors’un 2009’dan bu yana ülkede 22 milyar dolardan fazla yatırım yaptığı  bilgisine yer verildi.

Trump, geçen cuma günü Twitter üstünden yaptığı paylaşımda, Avrupa  Birliği’nin ülkesine yönelik tarifeleri ve ticaret bariyerlerini kaldırmaması  halinde Avrupa’dan ithal edilen otomobillere % 20 ek gümrük vergisi  getirileceğini bildirmişti.

 

 

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.