Gençler için gözde meslek: Baristalık

Gençler için gözde meslek: Baristalık

Çoğunlukla kahve hazırlayan ve servisini yapan kişiler için kullanılan barista terimi, aslında İtalyanca’da ‘barmen’ manasında kullanılıyor. Barista, özellikle yurtdışında ve kahve kültürünün yaygın olduğu ülkelerde oldukça yaygın bir meslek dalı. Ülkemizdeyse her geçen gün gelişim gösteren kahve sektörünün bu alanda yetişmiş eleman açığının karşılanmasıysa önemli bir sorun. İzmir Büyükşehir Belediyesi Meslek Fabrikasının Evka 4 Kurs Merkezi’nde açılan Barista Eğitim Programı bu nedenle büyük ilgi görüyor. Şef Ercan Turan’ın verdiği 3. Nesil Kahve Eğitimi’ne meslek sahibi olmak isteyen gençlerin yanı sıra kendi iş yerini açmak isteyen girişimci adaylar da katılıyor. 120 saat devam eden eğitime ücretsiz olarak katılan kursiyerler, kahve sanatının tüm incelikleri öğrenerek geçerli bir meslek sahibi oluyor.

İSTİHDAMIN ÖNÜ AÇIK

Eğitimleri veren Şef Ercan Turan, barista olarak yetiştirdikleri kursiyerlerin piyasada tercih edildiğini belirterek şunları ifade etti:
“Kurs merkezimizde kahvenin çekirdeğinden sunumuna kadar tüm bilgileri kursiyerlerimize öğretiyoruz. Ayrıca ilk kez 2012 senesinde telaffuz edilen ve şu anda trend olan 3. nesil kahve demleme teknikleri ile ilgili tüm donanımları kursiyerlere kazandırıyoruz. Burada yetişen arkadaşlar bu işin piyasasında tercih edilen personel olarak istihdamda yer bulabiliyor.”

“TALEP OLDUKÇA YOĞUN”

Baristalığın sürekli gelişen ve önümüzdeki 5 sene içinde daha da gelişecek mesleklerden biri olduğunu söyleyen Turan, “Ülkemizde çok yeni ve maalesef donanımlı personel yetersiz. Bu konuda oluşan isteklerle kurslarımızı açmış durumdayız. Talep oldukça yoğun. Kendi işlerini açmak isteyenler de yoğun olarak başvuruyor. Gün geçtikçe trendin artacağını düşünüyoruz. 120 saatlik kurs süresi sonunda kahve demleme, sunumu, soğuk-sıcak içecekler, frappeler, frozenler, milkshakeler ve detokslar başta olmak üzere tüm ürünlerin hazırlanması ve sunumu konusunda kursiyerlerimizi piyasanın ihtiyaçlarına yanıt verecek şekilde yetiştiriyoruz” dedi.

“BİZİM İÇİN BÜYÜK ŞANS”

30 yaşındaki barista adayı Dilan Kesici, “Burayı İzmir Büyükşehir Belediyesinin duyuruları sayesinde buldum. Hocamızın verdiği bilgilerle kahvenin nerden geldiği, nasıl hazırlandığı, yanında nelerle sunum yapıldığı gibi tüm aşamaları öğreniyoruz. Ben bunu meslek olarak devam ettirmek istiyorum. Zaten kahveye ayrı bir ilgim var. Kendim de çok tüketiyorum. Dünya kahveleri ile alakalı ayrıntılı bilgiler edinmek istiyordum. Burası bizim için çok büyük bir şans oldu” derken, 23 yaşındaki barista adayı EbuTalha Uyar da “Önceden de kahve ile ilgilenen bir insandım. İzmir Büyükşehir Belediyesinin bu şekilde bir olanak sunduğunu duyunca faydalanmayı düşündüm. İçimdeki amatörü biraz daha yukarıya taşımak istedim. Bu kurstan çıkınca bunu ilerletmeyi düşünüyorum. İngilizce işletme okuyorum. Eğitimimi tamamladıktan sonra güzel bir kafe açmayı planlıyorum. Hocamızın yalnızca kahve değil, pasta ve aşçılık gibi artıları da var. Buradaki eğitimlerimizin karşılığını alacağımızdan şüphem yok” şeklinde konuştu.

“DIŞARIDA EĞİTİM ÇOK MASRAFLI”

43 yaşındaki barista adayı Seher Rohlfs de şu şekilde konuştu:
“Kahve ile çok ilgiliyim. Fırın kafe projem vardı. Dışarıdan bu şekilde bir eğitim almak çok maliyetli oluyor. Ayrıca uygun yer de bulamamıştım. İnternetten bu şekilde bir eğitim olduğunu duyunca hemen başvurdum. Burada öğrendiklerimle çok güzel şeyler yapacağıma inanıyorum.”

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.