Fuat Oktay, Çin ile hedef 50 milyar dolar

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Çin ile Türkiye’nin ticaret hacmi 23 milyar dolar civarında. Kısa vadede 50 milyar dolar  hedefine yaklaşmamız lazım dedi.Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Çin Hükümeti Özel Temsilcisiyle görüştü

Oktay, Çin Hükümeti Özel Temsilcisi Le Yucheng ve beraberindeki heyeti  Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde kabul etti. Oktay, kabulde yaptığı konuşmada, Le  ve heyetini ağırlamaktan dolayı sevinç duyduğunu ifade etti. Çin ile Türkiye’nin birbirini yeni tanımadığını, ilişkilerin komşuluk  çerçevesinde çok eski zamanlara dayandığını ifade eden Oktay, Cumhurbaşkanı Recep  Tayyip Erdoğan’ın Çin ile ilişkilere çok önem verdiğini, Erdoğan ve Çin Devlet  Başkanı Şi Cinping’in toplantılar ve telefon görüşmeleri vesilesi ile sürekli  temas durumunda olduğunu ifade etti.

İki ülke arasındaki yakın ilişkilerin ticaret sayılarına  yansımadığını vurgulayan Oktay, “Çin ile Türkiye’nin ticaret hacmi 23 milyar  dolar civarında. Kısa vadede 50 milyar dolar hedefine yaklaşmamız lazım. Türk  vatandaşlarının Çin’e girişlerinde yaşadığı problemler gibi engelleri ortadan  kaldırmamız bu hedeflere daha da fazla imkân sağlayacak.” şeklinde konuştu.

Oktay, Çin hükümetiyle karşılıklı iş birliği mekanizmalarının  geliştirilmesi gerektiğini, geçmiş dönemde başbakan yardımcısı seviyesinde yapılan  hükümetler arası dialog toplantılarının daha üst seviyeye çıkarılmasının yararlı  olacağını ifade etti.

Türkiye’nin bölgesindeki bir çok ülke ile tarihi bağlarının olduğuna  dikkati çeken Oktay, Çin’in Türkiye vasıtası ile bölge ülkeleri ile ilişkilerini  geliştirebileceğini ifade etti. Oktay, iki ülke arasında 9 senedir yapılamayan  Karma Ekonomik Komisyon Toplantısı’nın önümüzdeki dönemde yeniden  canlandırılmasının isabetli olacağını aktardı.

‘TÜRKİYE’NİN SAĞLAM DURUŞUNU DESTEKLİYORUZ’

Çin ile iş birliğinin teknoloji, ulaştırma, telekomünikasyon ve  teknoloji yoğun sektörlerde geliştirilmesi gerektiğini dile getiren Oktay, 3.  Nükleer Santral, Kars-Edirne Hızlı Tren Projesi ve ‘Bir Kuşak Bir Yol Projesi’nin  iş birliği yapılabilecek alanlar olabileceği vurguladı. Çin’in FETÖ ve diğer terör örgütleri ile mücadelede Türkiye’ye  desteğinden dolayı teşekkür eden Oktay, Türkiye’nin terör örgütü ayrımı yapmadığını, Çin aleyhindeki terörist faaliyetlere de müsaade edmeyeceğini anlattı.

Çin Hükümeti Özel Temsilcisi Le Yucheng ise şahsına ve heyetine  gösterilen ilgiden dolayı Oktay’a teşekkür etti. Ekonomik saldırıların gerçekleştirildiği bir dönemde ziyarette  bulunarak Türkiye’ye desteklerini gösterdiklerini vurgulayan Le, “Ekonomik  saldırıya karşın Türkiye’nin sağlam duruşunu ve düzenli politikalarını  destekliyoruz. Türkiye’nin bu baskıya karşı direnişini takdirle karşılıyoruz.”  dedi. 

Türkiye-Çin ilişkilerinin stratejik düzeye çıkarılması gerektiğine  değinen Le, “Çin ek vergiler sebebiyle ABD’den ziraat alanındaki dış alımını  kesiyor. Ülkemiz bu alandaki ihtiyaçlarını Türkiye’den karşılayabilir. Kasım  ayında Çin’de Tarım Expo Fuarı düzenlenecek. Çin, Türk firmalarının burda yer  almasını destek veriyor.” şeklinde konuştu. Bunun üstüne Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, Türkiye’nin Çin ile  kasım ayından sonra tarım alanında proje bazlı iş birliğine gidebileceğini,  Türkiye’nin bu alanda yeterli bilgi birikimi ve teknolojiye sahip olduğunu  söyledi.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.