Fındık Fiyatlarında Fiskobirlik yada TMO

images

Birçok iş sektöründe türlü oyunlarla ayakta duran ve haksız kazanç sağlayan kişiler malesef ki bulunmakta. İşte yine böyle bir durumla karşı karşıya kalan fındık sektörü zor anlar yaşıyor.

ŞEYTANIN AKLINA GELMEYECEK PLAN YAPTILAR

Fındık piyasasının en büyük aktörü 19 fabrikasını 300 milyon euro’ya İtalya firmasına sattıktan sonra durum çok değişti,çünkü ünlü İtalyan firması en büyük alıcılardan biriydi.Fındığı 8-9 liradan almak varken niye 14 15 lira ödeyecekti ki.Kendilerince bir yol düşündüler ve şeytanın bile aklına gelmeyecek bir planla birlikteuyguladılar.Çalıştıklarını 3-5 ihracatçının elindeki emanet fındığı yine emanet olarak alıp ,kalem kağıt üzerinde azaltıldı ve böylece de fiyat istedikleri rakama düşmüş oldu.Fındıkta fiyatı piyasa belirliyordu ancak alıcı birkaç firma olunca fiyatı belirleyen de onlardı.

NURETTİN CANİKLİ:”REKOLTE DÜŞÜK FİYAT YÜKSELECEK” DEDİ

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli Rekolte düşük fiyat yükselecektir dedi demesine ama, yine en büyük alıcı 1-2 firma direnirse fiyat nasıl yükselecek.Al gülüm ver gülüm devam ettiğinde de bunu kim önleyecek. Çünkü firmaların yaptığı işlem tamamen yasal. Fındığı bilenlerin üreticiye ürünü emanete teslim etme çağrısında İşte bu yüzden ya, bilinçli olun diyor da işin içinde para var,düğünde bu parayı bekler, ev eşyalarının değişmesi, giyim kuşam ve çocukların okul giderleride.

CANİKLİ TMO DESE

 Tüccara ve bankalara olan borçlarda Eylül ayı vadelidir. Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli bu yörenin  insanı olarak fındıktaki oyunu iyi bilir.Fındıkta rekolte düşük fiyat yükselecek diyeceğine,ve TMO adından söz etse yeter.

ALAVERECİLERİN TEK KORKUSU DEVLET

Fiskobirlik’in maddi gücünün zayıf oluşunun fırsat bilen alaverecilerin tek korkusu, devlet yani Toprak Mahsulleri Ofisidir.Geçmiş yıllarda bu alaverecilerin bu yöndeki çabaları suya düşmüştür. üretici tekerlerin oyununu bozacak çarenin devlette olduğunu biliyor.Aksi halde fındık fiyatının yeniden 14 -15 liraya çıkması çok zayıf bir ihtimaldir.Bu gidişat sadece üreticiliği değil bölgede esnafıda sıkıntıya sokacaktır, yani ya TMO devreye girecek ya da Fiskobirlik ekonomik yönden güçlendirilecek Şimdilik başka çare yok

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.