Fındık işçisinin yevmiyesi belirlendi

Fındık işçisinin yevmiyesi belirlendi

Giresun Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada, fındıkta hasat zamanının yaklaşması sebebiyle fındık toplama işlerinde çalışacak ziraat işçilerine ödenecek ücretlerin belirlenmesi maksadıyla oluşturulan komisyonun, Vali Yardımcısı Recep Uzal başkanlığında toplandığı belirtildi.

Komisyonun, fındık toplama işinde çalışabilme kriterlerine uygun işçilere yaş ve cinsiyet ayrımı yapılmaksızın, yemek iş verene ait ise günlük 70 lira, yemeğin işçilere ait olması halinde da 77 lira yevmiye ödenmesine karar verdiği bildirildi.

Fındık ayıklama işinde kullanılan patoz makinesinin saat ücretinin de 160 lira olarak belirlendiği belirtilen açıklamada, “Fındıkların taşınması işinde çalışacak çuvalcılara, yemek iş verene ait olursa 80 lira, yemek işçiye ait olursa 87 lira ödenecek. Hasat döneminde çalışacak aşçılara 77, katırcıya 172 lira ödenmesi kararlaştırıldı.” ifadeleri kullanıldı.

Fındık toplama işlerinde 16 yaş ve altı çocuk çalıştıran bahçe sahibiyle çocukların ailelerine 5326 Sayılı Kabahatler Kanunu uyarınca her çocuk için 259 lira idari para cezası uygulanacağı kaydedildi.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.